Kilka tygodni temu archeolodzy dokonali fascynujących odkryć na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. Eksperci dotarli do średniowiecznych grobów, które są źródłem cennych informacji o dawnych mieszkańcach Wolina. Pochówki różnego rodzaju odkryto na terenie gigantycznego cmentarzyska pochodzącego z czasów wczesnego średniowiecza. W takich chwilach praca archeologa jest naprawdę interesująca!
Wzgórze Wisielców, co to jest?
Znajdujące się niedaleko Wolina Wzgórze Wisielców to ogromne cmentarzysko z czasów IX-X wieku. Nazywany kurhanowym z powodu charakterystycznych kopców ozdobionych drewnem. Dawniej ciała zmarłych chowano po spaleniu. Zdarzają się również groby szkieletowe, trudno więc powiedzieć, od czego zależał rodzaj pochówku. Według obecnych ustaleń groby ciałopalne są starsze. Moda na chowanie zmarłych bez palenia ciała przyszła w te rejony nieco później.
Wzgórze Wisielców to współczesna nazwa dla starego cmentarzyska. Nawiązuje do egzekucji, których pozostałości również znajdują się na tym terenie. Są to na przykład groby osób z obciętymi głowami, co jasno wskazuje na egzekucję.
Jak chowano zmarłych we wczesnym średniowieczu?
Obecne odkrycia na Wzgórzu Wisielców rzucają nowe światło na dawne metody pochówku. Archeolodzy wskazują, że być może chowano tu także wielkie osobistości. Wokół nowo odkrytych grobów znaleziono spalone fragmenty drewna, które mogą świadczyć, że dawniej grób był zabudowany lub że rozpalano wokół niego ognisko.
Ogólnie jednak sposób chowania zmarłych w średniowieczu był dość skromny. W niektórych grobach zachowały się ceramiczne naczynia, jednak nie znaleziono żadnych kosztowności i skarbów. Także zewnętrzna część pochówku nie była okazała, a zmarłych chowano w drewnianych, prostych trumnach.
Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić. W Polsce przykładamy dość dużą wagę do tego, by pomnik na grobie był okazały. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie wyglądała dawna kultura pogrzebowa. Trzeba również wziąć pod uwagę, że cenne przedmioty w tamtych czasach z pewnością były inne od współczesnych oznak bogactwa.