W nadchodzącym roku mieszkańcy Wałcza będą mieli okazję korzystać z nowych, elektrycznych autobusów marki yutong E9, produkowanych w Chinach. Miasto ma zamiar zakupić aż osiem takich jednostek.

Burmistrz Wałcza, Maciej Żebrowski, podkreśla, że wybór padł na te konkretne pojazdy przede wszystkim ze względu na oczekiwania mieszkańców. Kluczowe dla decyzji były m.in. pojemność akumulatora oraz zasięg pojazdów. Autobusy powinny być w stanie funkcjonować przez cały dzień bez konieczności ponownego ładowania. Ładowanie będzie odbywało się nocą, w zajezdni.

Jest to nie pierwszy europejski debiut chińskich autobusów yutong. Te eko-pojazdy można spotkać już na drogach takich krajów jak Wielka Brytania, Finlandia, Norwegia czy Dania. Do zakupu autobusów dołączy również zakup i instalacja czterech stacji do ich ładowania. Po pełnym naładowaniu, te zadziwiająco wydajne maszyny będą zdolne do pokonania trasy długiej na 350 km.

Niezwykle ważne jest, że dziewięciometrowe autobusy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, wyposażono je w klimatyzację oraz system monitoringu. Pierwsza partia czterech pojazdów powinna trafić na ulice Wałcza do końca pierwszego kwartału 2024 roku. Kolejne cztery dołączą do nich do końca drugiego kwartału tego samego roku. Całkowity koszt zakupu wyniesie prawie 20 mln złotych, z czego ponad 15 mln pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.