Na obradach Sejmiku Województwa w końcu poruszono istotny temat, jakim jest brak sensownego połączenia między Pomorzem Zachodnim a stolicą kraju. Jedyna linia lotnicza obsługująca trasę z goleniowskiego lotniska do Warszawy obsługiwana przez LOT narzuciła bardzo wysokie ceny biletów. Jak się okazuje, powodem wysokich cen nie jest ani długość trasy, ani liczba chętnych.

LOT nie ma konkurencji, więc bilety pozostaną drogie

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, zwłaszcza jeśli mają bliskich w rejonie stolicy, z pewnością zauważyli, że połączenie komunikacyjne na tej trasie jest niezwykle słabe. Trudno nie zgodzić się z zarzutem, że region Pomorza Zachodniego jest traktowany po macoszemu pod tym względem.

Dzięki niedawnym obradom Sejmiku Województwa dowiedzieliśmy się, że władze regionu wystosowały do rządu specjalne oświadczenie, w którym starają się zwrócić uwagę na trudną i niesprawiedliwą sytuację osób zamieszkujących Zachodniopomorskie. Głównym tematem były jednak wysokie ceny biletów z Goleniowa do Warszawy. Okazuje się, że taniej jest lecieć do stolicy z innych krajów, choćby z Wielkiej Brytanii, która nie jest już nawet w UE.

Na odpowiedź ze strony LOT nie trzeba było długo czekać. Okazuje się, że bilety nie będą tańsze, dopóki przewoźnik nie będzie miał konkurencji. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że ludzie nie mają dobrej alternatywy, więc bez szemrania będą płacić horrendalne kwoty za bilety. Oczywiście, dopóki będzie ich stać.

Kiepska sytuacja osób bez samochodu

Od kilku lat prowadzone są remonty linii kolejowych na trasie Szczecin-Warszawa. Przedtem w rozsądnej cenie można było kupić bilet na 5,5-godzinną podróż. Teraz droga trwa około 8 godzin i to jedynie w przypadku, gdy pociągi nie mają opóźnień. Brak opóźnień na tak długich trasach to naprawdę rzadkość.

Nic dziwnego, że wiele osób podróżujących ze Szczecina do Warszawy lub odwrotnie, decyduje się na samolot. To ogromna oszczędność czasu, a warto mieć na uwadze, że osoby podróżujące w celach biznesowych zatrzymują się w danym mieście na krótko. Niestety, horrendalne ceny za bilety lotnicze sprawiają, że większość rezygnuje z tej alternatywy. Innej niestety nie ma.