W kraju mówi się o wzroście zakażeń koronawirusem, a tymczasem od dwóch tygodni trwa rok szkolny. Na razie uczniowie dzielnie zmierzają na stacjonarne zajęcia, ale nauczanie hybrydowe pojawiło się już w trzecim dniu września. Kilka dni temu nauczanie hybrydowe wprowadzono również w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu. Na Covid-19 zachorował jeden z nauczycieli.

Ponad 130 uczniów uczy się zdalnie

Jedna z nauczycielek Szkoły  Podstawowej nr 1 w Wałczu zachorowała na Covid-19. Ustalono, że miała kontakt ze 133 uczniami. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie te dzieci musiały udać się na kwarantannę, a razem z nią przejść na zdalne nauczanie. Na szczęście nauka zdalna potrwa tylko kilka dni i uczniowie będą mogli wrócić do szkolnych ławek.

Takie rozwiązanie jest praktykowane we wszystkich szkołach w Polsce. Zachorowań w szkołach jest coraz więcej, ale sytuacja wydaje się opanowana. Około 99% szkół podstawowych w kraju wciąż funkcjonuje normalnie, a czasowa kwarantanna jest skutecznym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby.

Szkoła w Wałczu wysłała na kwarantannę ponad 130 dzieci z tego względu, że zachorował nauczyciel. W przypadku, gdy zakażony zostaje uczeń, na kwarantannę idzie jedna klasa. Obecnie szkoły są podzielone na sektory, więc dzieci nie mieszają się ze sobą na przerwach.

Szkoły dalej będą otwarte

Mimo że liczba chorych na Covid-19 stopniowo wrasta, a eskalację czwartej fali zapowiada się mniej więcej na listopad, szkoły wciąż są otwarte. Na razie nie ma przesłanek, by uczniów i nauczycieli ponownie skazać na koszmar nauki zdalnej, która jest nieefektywna i męcząca dla obu stron.

Minister edukacji zapowiedział, że gwarantuje uczniom co najmniej 2-3 miesiące nauki stacjonarnej. Jeśli liczba nowych zakażeń będzie duża, szkoły trzeba będzie okresowo zamknąć.  Tymczasem jednak wszystkie placówki szkolne funkcjonują w systemie hybrydowym, który jak dotąd się sprawdza.

Ponowny spadek zakażeń przewiduje się na luty/marzec 2022 roku. Nie wiadomo natomiast, jaki przebieg będzie miała czwarta fala. Eksperci przygotowali aż 6 możliwych scenariuszy. Czas pokaże, który scenariusz pokryje się z rzeczywistością.