Priorytetowy program Mój Prąd szybko zyskał w Polsce ogromną popularność. Dotacja w wysokości 5000 zł była skuteczną zachętą, by zdecydować się na zainstalowanie fotowoltaiki na dachu swojego domu. Tymczasem okazuje się, że około 25 tysięcy osób nie otrzyma dofinansowania, ponieważ skończyły się pieniądze.

Fotowoltaika bez dofinansowania

Osoby, które zdecydowały się złożyć wniosek w listopadzie, a konkretniej po 10 listopada, prawdopodobnie dostaną odpowiedź odmowną. Problem polega na tym, że o dofinansowanie fotowoltaiki można było starać się dopiero po rozpoczęciu inwestycji. W związku z tym wiele osób zostanie z inwestycją bez żadnej kwoty wsparcia. Informacja o braku środków na wsparcie domowej fotowoltaiki pojawiła się zbyt późno, by inwestorzy mogli się wycofać z budowy instalacji fotowoltaicznej na własny użytek. Co można zrobić w tej sytuacji? Złożyć wniosek ponownie, w ramach programu Mój Prąd 3.0.

Trzecia edycja programu Mój Prąd, co nowego?

Osoby, które otrzymają odmowną odpowiedź na złożony w zeszłym roku wniosek, nie mogą liczyć na żadną rekompensatę. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc złożenie nowego wniosku o uczestnictwo w trzeciej edycji programu Mój Prąd. Zanim przystąpimy do wysyłania dokumentów, upewnijmy się, że postępujemy zgodnie z wytycznymi, ponieważ pula środków jest ograniczona.

Trzecią edycję programu Mój Prąd finansuje Unia Europejska. Kwota przeznaczona na ten cel jest dużo mniejsza niż w poprzednich latach (około 550 mln) i wiele wskazuje na to, że i te pieniądze szybko się skończą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w tej edycji maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3000 zł, czyli o 2000 zł mniej niż w poprzednich edycjach.

O dofinansowanie fotowoltaiki w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd mogą starać się wszystkie osoby fizyczne, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną między 1 lutego 2020 a 22 grudnia 2021. Przy czym warto pamiętać, iż jest duże ryzyko ponownego odrzucenia wniosku, jeśli pula środków skończy się przed upływem wyżej wskazanego terminu.

Jeśli nie udało Wam się uzyskać wsparcia na fotowoltaikę, mamy kilka słów pocieszenia. Dostępne są także inne programy wspierające OZE w Polsce. Ponadto sama fotowoltaika jest jak najbardziej opłacalną inwestycją.