W niedawnym czasie, miasto Wałcz, zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim, podjęło decyzję odnośnie do przetargu na dostawę ośmiu autobusów elektrycznych. W tym procesie wyboru odpowiedniego oferenta rywalizowały ze sobą firmy z Węgier i Chin. Finalnie zwycięstwo przypadło Busnexowi, który jest dystrybutorem pojazdów marki Yutong. Warto zauważyć, że to przedsięwzięcie jest współfinansowane z programu o nazwie Zielony Transport Publiczny.

Samo postępowanie przetargowe dotyczyło dostawy elektrobusów o zróżnicowanej długości – od 9 do 12,5 metra. Ale to nie wszystko. Gmina Wałcz zdecydowała się także na zakup czterech przenośnych ładowarek, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie nowych pojazdów komunikacji miejskiej.

We wrześniu tego roku mieliśmy okazję dowiedzieć się o konkurencji, która ubiegała się o realizację zamówienia. Chęć zdobycia kontraktu wyraziły dwie firmy: Electrobus Europe, proponujący autobusy marki Ikarus oraz wcześniej wspomniany Busnex z chińskimi Yutongami w swojej ofercie. Wyboru dokonano na podstawie przede wszystkim aspektów finansowych. Oferta Busnexa okazała się tańsza i dopasowana do budżetu miasta, dzięki czemu to właśnie on zdobył kontrakt. Oznacza to, że na razie autobusy Ikarus na elektrycznym napędzie pojawią się tylko w Szczecinku.