Dotychczas Polska nie była znana z produkcji wina. Za taki stan rzeczy odpowiadał głównie niesprzyjający klimat, który wykluczał uprawę winorośli. Okazuje się jednak, że polskie okolice mogą być bardzo korzystne dla wielu odmian winorośli, co skrzętnie wykorzystuje się w województwie zachodniopomorskim. Od 2008 roku w regionie stale pojawiają się nowe winnice.

Potrzeba pokoleń, by polskie winnice zyskały światową sławę

W tej chwili województwo zachodniopomorskie może pochwalić się aż 19 winnicami! Szczególnie popularny rejon znajduje się w pobliżu Szczecina. W przyszłości może to być charakterystyczne miejsce o znaczeniu turystycznym i handlowym.

Województwo zyskuje popularność wśród winiarzy od 2008 roku. W tym roku otwarto kilka winnic, które swoje pierwsze plony wydadzą za około 5 lat. Zanim jednak winnice zyskają ogólnopolską i ogólnoświatową sławę, mogą minąć całe pokolenia! Uprawa winorośli wymaga cierpliwości, wiedzy i niezwykłych umiejętności praktycznych. To nie biznes, a prawdziwa pasja!

Malownicze zakątki atrakcyjne turystycznie

Według ekspertów i miłośników wina, trunek ten przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Coraz więcej osób decyduje się na okazjonalne picie wina, poszukując swojego ulubionego smaku. To idealny czas do wejścia na rynek z własnym winem.

Polskie winnice już teraz cieszą się sporą popularnością wśród zwiedzających. Jedne są małe i klimatyczne, a inne duże i imponujące. Wszystkie łączy piękne położenie blisko lasów i dzikiej natury. Każdego roku piękne okolice przyciągają coraz większe liczby zainteresowanych. W niektórych miejscach zadbano nawet o noclegownie i miejsca do degustacji win.

Polskie uprawy winorośli zdecydowanie różnią się od tych w Europie Zachodniej. Inne są również uprawiane odmiany, które dzięki staraniom enologów są odporne na mróz i choroby. Dzięki temu produkcja wina jest obecnie opłacalna i możliwa również w Polsce, co wiele osób zdecydowało się wykorzystać.

Co ciekawe, wino produkowano w rejonie już w XIII wieku! Najnowsze uprawy są więc swego rodzaju powrotem do tradycji.