Organizacje różnych miast w województwie zachodniopomorskim połączyły swoje siły, dzięki czemu od kilku tygodni funkcjonuje Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet. To niezależna organizacja, która oferuje bezpłatną pomoc dla kobiet z całego województwa. Sprawdziliśmy, na jaką pomoc mogą liczyć kobiety!

Wsparcie prawne i psychologiczne

Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet powstało dzięki dofinansowaniu od samorządu zachodniopomorskiego. Na ten cel przekazano około 100 tys. zł. Dzięki temu kobiety z różnych miast na terenie województwa mogą liczyć na nieodpłatną pomoc.

Głównym przedmiotem działalności stowarzyszenia jest pomoc prawna i psychologiczna. Kobiety mogą liczyć na wsparcie i konkretną pomoc związaną z kwestiami prawnymi, zwłaszcza w przypadku przemocy w rodzinie. Na pomoc psychologiczną mogą również liczyć kobiety, które przybyły do Polski z innych krajów. Porady psychologiczne będą udzielane także w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim.

Członkowie organizacji mówią o potrzebie rozszerzenia zakresu działalności

Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet funkcjonuje dopiero od kilku tygodni, ale animatorki już widzą potrzebę rozszerzenia oferowanej pomocy. Największym zainteresowaniem cieszy się pomoc prawna. Według statystyk to właśnie kobiety mają ograniczone możliwości poszukiwania pomocy u prawników. Dlaczego? Zwyczajnie nie mają na to pieniędzy.

Zwróćmy uwagę, że w polskim modelu rodziny to głównie kobieta zajmuje się dziećmi. W związku z tym w momencie planowanego lub realizowanego rozwodu to właśnie kobieta zostaje bez pieniędzy. Znacznie trudniej jest jej również podjąć pracę, która zapewni utrzymanie lub wynajęcie mieszkania i zapewnienie bezpiecznego bytu kobiecie i jej dzieciom.

Dzięki pomocy Zachodniopomorskiego Centrum Praw Kobiet panie mają szansę walczyć o swoje prawa, chociaż dość ogólnie to brzmi. Zainteresowanie tego typu działalnością idealnie pokazuje, jak wiele jest kobiet potrzebujących pomocy prawnej i psychologicznej. Trzymamy kciuki za rozwój Centrum. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z infolinii pomocowej obowiązującej w powiecie wałeckim: 883 712 665.