Rynek pracy zmaga się obecnie z zupełnie nową rzeczywistością. Wpływ na to z pewnością miała pandemia koronawirusa, ale można także zauważyć pewne zmiany w społeczeństwie. Ludzie coraz częściej szukają sposobów na zarabianie pieniędzy przy zachowaniu jak najmniejszego wysiłku. Czy to oznacza, że pracownicy fizyczni w końcu zaczną dobrze zarabiać?

Pracownicy fizyczni niedocenianym filarem społeczeństwa

Za czasów PRL ludzie nie mieli szacunku do ludzi z wyższym wykształceniem. Obecnie dochodzimy do sytuacji, w której na szacunek i uznanie nie mogą liczyć ani pracownicy fizyczni, ani ludzie wykształceni. Powód? Kiepskie warunki pracy i niskie płace, które są widoczne zarówno na stanowisku kasjera, jak i nauczyciela. Jako społeczeństwo jesteśmy w momencie, w którym wymaga się od nieustannego robienia pieniędzy, a jednocześnie nie możemy otrzymać godnej zapłaty za wykonywaną pracę.

Kapitalizm ma wiele zalet i wad, jednak trudno dziwić się ludziom, że chcą wykorzystać możliwości tego systemu. Nagle wszyscy chcemy być na górze systemu, a tego nie da się osiągnąć, pracując dla kogoś. Z drugiej strony żadna firma nie da rady utrzymać się na rynku bez pracowników.

Jeśli zabraknie kierowców, kasjerów, stolarzy, budowniczych i wielu innych przedstawicieli zawodów fizycznych, społeczeństwo przestanie funkcjonować. Maszyny nie zastąpią nas we wszystkim.

Młode pokolenie marzy, by pracować jako Youtuber lub Influencer

Rozwój internetu spowodował pojawienie się nowego zawodu: gwiazdy internetu. Okazuje się, że nagrywanie filmików w sieci oraz reklamowanie produktów na Instagramie to cel życiowy ponad połowy współczesnych nastolatków. Powód? Sława, pieniądze i brak konieczności zdobywania wykształcenia lub nauki zawodu.

Okazuje się, że obecnie w Polsce najkorzystniej jest być gwiazdą sieci lub pobierać zasiłki. Ciężka praca opłaca się najmniej. Trudno się ludziom dziwić, że odchodzą od zawodów, które są wyczerpujące psychicznie i fizycznie, skoro mogą znaleźć korzystniejsze zajęcie. Pozostaje pytanie, dokąd nas to zaprowadzi? Ze względu na brak pracowników podwyżka pensji jest widoczna w ofertach pracy dla kierowców. Zobaczymy, co będzie dalej.