W połowie lipca doszło do wybuchu gazu w mieszkaniu przy ulicy Parkowej w Wałczu. Wybuch był zbiegiem nieszczęśliwych okoliczności, ale na szczęście nie ucierpiała żadna osoba. Właściciele mieszkania podczas wybuchu byli poza domem. Przy okazji tego zdarzenia warto się zastanowić, jak można zapobiegać wybuchom gazu.
Szczęście w nieszczęściu
Dokładnie 15 lipca w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Parkowej doszło do zwarcia w pralce. Urządzenie zapaliło się, a pożar szybko dotarł do piecyka gazowego, który również znajdował się w łazience. Ogień wywołał eksplozję, która wybiła w mieszkaniu wszystkie okna, a także okna trzech samochodów, które stały w pobliżu bloku.
Podczas wybuchu właściciele mieszkania byli poza domem, co uratowało ich zdrowie i prawdopodobnie również życie. Pozostali mieszkańcy bloku również nie ucierpieli, ponieważ siła wybuchu nie uszkodziła budynku.
Jak zapobiegać wybuchom gazu w mieszkaniach?
Jak mówiliśmy wcześniej, lipcowy wybuch gazu był spowodowany awarią urządzenia, nie była to więc wina piecyka. Ale! Taki scenariusz skłania również do sprawdzenia instalacji elektrycznej w domu. Wygląda na to, że w mieszkaniu przy ulicy Parkowej elementy zabezpieczające pralkę i instalację zawiodły. Z tego względu wszystkim, którzy mają w swoim domu piecyki gazowe, a także tym osobom, które mają wątpliwości co do stanu instalacji elektrycznej, zalecamy następujące działania.
- Regularne przeglądy instalacji gazowej i piecyka. Co najmniej raz w roku, nie warto żałować pieniędzy na ten cel!
- Kontrolę instalacji elektrycznej, bezpieczników i gniazdek. Wymiana instalacji jest kosztowna, ale czasami konieczna.
- Nie zostawiamy włączonych sprzętów elektrycznych, kiedy wychodzimy z domu. Ładowarki od telefonu, pralka, telewizor — lepiej, aby wszystko było wyłączone pod naszą nieobecność.
- Jeśli w Twoim mieszkaniu często wysadza korki, to znak, że czas przyjrzeć się instalacji.
- Jeśli piecyk gazowy nie działa, jak należy, natychmiast go wyłącz i dzwoń po technika!
Wiele wypadków wynika z ludzkich zaniedbań. Tak jest również w przypadku wybuchów gazu. Wiele osób wynajmujących mieszkania po prostu nie interesuje się stanem instalacji gazowej i elektrycznej, ignorując zalecenia o przeglądach. W przypadku, gdy nie jesteśmy właścicielami mieszkania lub domu, warto skontaktować się z posiadaczem mieszkania, by ustalić podział kosztu przeglądu.