Podczas prowadzenia prac konstrukcyjnych nad nową arterią drogową, zespół archeologów natrafił na fascynujące odkrycie, które rzuciło nowe światło na przeszłość miasta. W gruzowisku napełniającym małe piwniczki budowli prawdopodobnie zniszczonej podczas ogólnego pożaru w 1626 roku, znaleziono mnóstwo fragmentów naczyniowej ceramiki oraz płytek piecowych.
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Muzeum Okręgowe w Pile, znalezione artefakty obejmują części pokryte glazurą, głównie zieloną, choć obecne są również elementy wielokolorowe. Reprezentant muzeum zauważa, że warto podkreślić zdobienie wykonane w niezwykle estetyczny i wysokojakościowy sposób na elementach pokrytych tą glazurą.
Na obrazach z miejsca odkrycia można również dostrzec część spalonej ściany piwnicy (widoczna jako czarna linia pionowa). Całość tego odkrycia jest niezwykle wyjątkowa, gdyż stanowi to pierwsze gruzowisko odnalezione na obszarze Piły, które prawdopodobnie dokumentuje obecność budownictwa przed całkowitym zniszczeniem miasta w wyniku pożaru w 1626 roku.