Niektórzy twierdzą, że szop pracz, który upodobał sobie latarnię w jednej z miejscowości w województwie zachodniopomorskim, chciał po prostu w spokoju odespać po ciężkiej nocce. Spokojnie drzemiące, puszyste zwierzę szybko zwróciło uwagę przechodniów. Szopa nie można było pozostawić na latarni, gdyż we śnie mógł spaść i mocno się poturbować.

Słodka drzemka przerwana

Wiadome, że koty lubią się wspinać, ale że szopy pracze także — to nowość. Do nietypowego zdarzenia doszło w Żabowie, miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Szop pracz podczas popołudniowego spaceru zawędrował aż na szczyt ulicznej latarni. Z niewiadomych względów zwierzę uznało, że to doskonałe miejsce na zaczerpnięcie odrobiny zdrowego snu.

Losem wyluzowanego futrzaka na szczęście zainteresowali się ludzie. W okolicy szybko pojawiła się straż pożarna, by bezpiecznie ściągnąć szopa na ziemię. Akcja zakończyła się sukcesem. Szop znalazł się na chodniku, a strażacy z zadowoleniem zaczęli zwijać sprzęt. Tymczasem szop szybko wlazł na latarnię z powrotem. Trzeba więc było zdjąć go ponownie i dodatkowo przetransportować do lasu.

Szopy pracze są przyjazne, ale trudno je wychować

Szop pracz jest zwierzęciem, które w Polsce pojawiło się dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. To dziki gatunek, który stara się zaadaptować do środowiska zdominowanego przez człowieka. W związku z tym szopy stały się coraz śmielsze i ciekawe człowieka. To przyjazne zwierzęta, które niestety stają się również coraz popularniejsze jako zwierzęta hodowlane.

Inteligentne, urocze futrzaki stopniowo pojawiają się w domach. To szopy pochodzące ze specjalnych hodowli, od początku przygotowywane do życia w domu. Mimo to trudno je wychować. Co więcej, są to zwierzęta potrzebujące dużej uwagi i odpowiedniego traktowania. Decyzję o zakupie lub adopcji szopa warto potrójnie przemyśleć, by nie zrobić mu krzywdy.

Na wolności szopy żyją niestety krótko, a to za sprawą samochodów i chorób, które bezlitośnie atakują te słodkie zwierzęta. Mimo wszystko szopów na wolności nie powinno się zaczepiać. To dzikie zwierzęta, które potrafią się bronić.