Polska przyjęła ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, co jest naprawdę dużym wyczynem, biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną kraju. Duża w tym zasługa zwykłych obywateli, którzy przyjęli ludzi pod swój dach. Ukraińcy przeważnie nie chcą jednak siedzieć u kogoś bezczynnie, a znalezienie pracy jest też dla nich kwestią godności. Jak się okazuje, pracy w województwie zachodniopomorskim wystarczy zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców.

Rynek pracownika, czyli brak problemów z zatrudnieniem

Mimo pandemii i wojny w Ukrainie rynek pracy w Polsce wciąż jest korzystny dla poszukujących pracy. Oczywiście nie mówimy tu o idealnych zarobkach, czy idealnych warunkach pracy, ale o wolnych stanowiskach w ogóle. Co ciekawe, wciąż poszukiwane są osoby na wysokie stanowiska, zwłaszcza w branży IT.

Wolne są również mniej odpowiedzialne stanowiska, a do tego mnóstwo miejsc dla kierowców. Pracodawcy uspokajają, że miejsc wystarczy dla wszystkich. Problem jest raczej z drugiej strony — nie ma chętnych do pracy. Z tego powodu to wciąż pracownicy są górą i mogą dyktować warunki pracodawcom. Tak przynajmniej jest w teorii.

Ludzie nie chcą lub nie mogą pracować

Pracodawcy w całej Polsce przyjmują Ukraińców z otwartymi ramionami. Niektórzy Polacy otwarcie burzą się na tę gotowość, czego nie będziemy komentować. Jesteśmy pewni, że nikt nie chciałby zamienić się miejscami z uchodźcami. Warto mieć to na uwadze, zanim rozpocznie się pisanie krzywdzących opinii w sieci.

Tymczasem praca jest dla wszystkich i nawet po przybyciu wielu Ukraińców, nadal pozostaje mnóstwo nieobsadzonych stanowisk. W przypadku Ukraińców problemem jest bariera językowa i tymczasowość. Uchodźcy poszukują przeważnie pracy dorywczej i prostej, niewymagającej znajomości języka polskiego lub angielskiego. Podjęcie odpowiedzialnej, angażującej pracy często też jest niemożliwe przez zły stan psychiczny, czemu naprawdę trudno się dziwić.

Z kolei ogólnym problemem pracodawców jest niedobór pracowników z tematycznym wykształceniem. Szczególnie potrzeba osób uzdolnionych technicznie i posiadających w tym zakresie wiedzę.