W ciągu ostatnich dni doszło do dwóch strzelanin na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pierwsza z nich miała miejsce w Świnoujściu, a druga w powiecie drawskim w miejscowości Wierzchowo. Policja nie podaje szczegółów zdarzeń, aby móc w spokoju prowadzić śledztwo w tej sprawie.

Porachunki gangsterskie, czy awantura domowa?

Ze względu na surowe zasady określające możliwość posiadania broni palnej w Polsce, o strzelaninach w kraju nie słyszymy tak często jak mieszkańcy USA. Polska kompletnie nie kojarzy się z postrzałami w celu obrony własnej. Oczywiście nie oznacza to, że podobne sytuacje się nie zdarzają. Polska ma zarówno gangsterów, jak i ludzi, którzy posiadają broń w celu ochrony własnej.

Według policyjnych doniesień strzelanina w Świnoujściu mogła być wynikiem porachunków. Mieszkaniec miasta został postrzelony przed klatką bloku, w którym mieszka. Mężczyzna znalazł się w szpitalu, a policja wciąż stara się schwytać przestępcę.

Jak się okazało, strzelanina w Wierzchowie nie jest powiązana z wydarzeniami w Świnoujściu. W tym przypadku doszło prawdopodobnie do kłótni rodzinnej. Emocje najwyraźniej wzięły górę, gdyż oddano trzy strzały w kierunku zaparkowanego przy domu auta. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale zaniepokojeni sąsiedzi postanowili wezwać policję. Obecnie trwa dochodzenie w sprawie.

Kto może legalnie posiadać broń palną w Polsce?

Podstawowe warunki, jakie trzeba spełniać w przypadku pozwolenia na broń palną w celach myśliwskich, sportowych i ochronnych, to odpowiedni wiek (ukończone 21 lat), niekaralność, orzeczenie lekarskie o dobrym zdrowiu psychicznym i fizycznym, stały pobyt na terenie kraju, brak uzależnień oraz specjalne uzasadnienie. Uzasadnienie jest szczególnie istotne w przypadku pozwolenia na broń w celach ochrony osobistej.

Co ciekawe, pozwolenie należy uzyskać również w przypadku, kiedy chcemy kolekcjonować broń lub otrzymaliśmy ją w spadku. W obu przypadkach konieczna jest odpowiednia dokumentacja potwierdzająca bycie członkiem grupy kolekcjonerskiej oraz potwierdzenie darowizny.

Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce wiąże się z szeregiem działań i nie jest to takie proste. Mowa oczywiście o legalnym posiadaniu broni, gdyż nielegalny zakup broni palnej to oczywiście zupełnie inna historia.