Katolicy mają obecnie trudny czas. Wszystko za sprawą duchownych przekładających swoje własne interesy nad moralność. Zachowanie niektórych przedstawicieli kościoła nie działa na korzyść wyznania katolickiego. Tracą na tym również sami katolicy, których postrzega się negatywnie. W mediach zrobiło się głośno także o planowanej emeryturze papieża Franciszka. Jeśli tak się stanie, będzie to kolejne duże wydarzenie w kościele.

Papież Franciszek ma kłopoty ze zdrowiem

Papież Franciszek ma już 85 lat i zmaga się z narastającymi kłopotami zdrowotnymi. Na samopoczucie papieża bez wątpienia wpływa również wzmożona aktywność. Duchowny ma za sobą intensywną podróż po Stanach Zjednoczonych, która okazała się dla niego niezwykle wyczerpująca. Papież uczestniczył w spotkaniach, będąc na wózku inwalidzkim, gdyż nogi odmówiły mu posłuszeństwa. W rozmowach z dziennikarzami papież otwarcie przyznał, że będzie zmuszony zwolnić nieco tempo lub zrezygnować z pełnienia funkcji głowy kościoła katolickiego. Stwierdził jednak, że jego odejście nie powinno wzbudzać niepokoju i niezdrowego zamieszania. Papież oznajmił, że emerytura w świecie duchownych także jest obecna i niekiedy trzeba z tej możliwości skorzystać. Nie będzie to więc żaden kryzys, a jedynie dość duża zmiana, która z pewnością wywoła poruszenie wśród wiernych.

Papież jest zmęczony posługą?

Od czasu śmierci Jana Pawła II nie pojawił się drugi tak charyzmatyczny i uwielbiany przez rzesze ludzi papież. Polak był absolutnie niepowtarzalny i idealnie spełniał zadanie głowy kościoła: jednoczył ludzi. Tymczasem papież Franciszek zmaga się z różnymi opiniami. Następna Benedykta XVI jest uważany za postać kontrowersyjną. Często zdarza mu się wyrażać opinie, które oburzają wiernych na całym świecie. Wystarczy przypomnieć sobie wypowiedź papieża na temat wojny w Ukrainie. Być może nie tylko pogorszenie zdrowia, ale również trudne i wymagające czasy zmuszają starszego człowieka do odejścia na emeryturę. Papież ma już swoje lata i zdecydowanie zasługuje na odpoczynek. Na razie jednak wciąż stara się pełnić swoją funkcję najlepiej, jak potrafi.