Mimo że o bezpieczeństwie nad wodą mówią wszystkie media, wciąż przybywa ofiar wśród osób wypoczywających nad wodą. Tegoroczny sezon jest szczególnie trudny pod tym względem. O utonięciach słyszy się niemal każdego dnia. Województwo zachodniopomorskie, ze względu na swoje położenie, zmaga się z największą falą utonięć.

Niebezpieczne wyprawy nad wodę

Kampanie społeczne mocno skupiają się na uświadomieniu ludziom, jak niebezpieczne jest spożywanie alkoholu w pobliżu akwenów wodnych. W tym roku jednak przybyło ofiar wśród amatorów pływania łódkami i motorówkami. Nieodpowiedzialni wczasowicze często biorą się za brawurowe prowadzenie pojazdów wodnych, nie posiadając przy tym żadnych uprawnień ani nawet ukończonych kursów szkoleniowych. Do tego należy dodać niechęć do noszenia kamizelek ratunkowych i przepis na nieszczęście gotowy.

Większość dorosłych potrafi pływać, co powszechnie jest uznawane za pewną ochronę. Niestety, wystarczy jeden mały skurcz, by już nigdy nie wypłynąć na powierzchnię. Prawdopodobnie właśnie skurcz był przyczyną śmierci 60-letniego mężczyzny, który zatonął w wodach Zalewu Kamieńskiego. Mimo szybkiego podjęcia akcji ratowniczej i prób poszukiwania 60-latka przez jego kolegę mężczyzny nie udało się odnaleźć żywego. Ciało 60-latka odnaleziono po dwóch dniach intensywnych poszukiwań.

Trzech mężczyzn cudem uniknęło utonięcia w Bałtyku

Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi głównie na terenie jezior, ponieważ ludzie czują się tam bezpieczniej niż w wodach Bałtyku. Poczucie bezpieczeństwa sprzyja nieostrożności, co często kończy się źle. Nie oznacza to jednak, że do zatonięć w morzu nie dochodzi. Chwile grozy przeżyło trzech mężczyzn, kąpiących się w miniony weekend w Morzu Bałtyckim. 50-latkowie zostali w porę odnalezieni przez ratowników. Niewiele brakowało, a wczasowicze nie wróciliby z wakacji do domów. Jeden z trzech uratowanych mężczyzn wciąż przebywa w szpitalu. W chwili podjętej akcji ratowniczej znajdował się pod wodą. Ratownicy przywrócili mężczyźnie funkcje życiowe, wygrywając walkę ze śmiercią.

Przeczytaj również: https://etomaszow.pl/tragiczny-bilans-utoniec-w-lubelskim/.