Pewien mieszkaniec miejscowości Stobno (wieś w województwie zachodniopomorskim) postanowił przeprowadzić generalny remont na swojej posesji. Takich utrudnień się nie spodziewał! Kiedy robotnicy natrafili na pokaźny arsenał niewybuchów z czasów II Wojny Światowej, konieczne było wezwanie odpowiednich służb.

Ewakuowano całą wieś

Właściciel posesji z niewybuchami musiał się porządnie wystraszyć. Okazało się, że przez lata mieszkał na bombach! Na szczęście nikomu nic się nie stało, a natychmiastowe wezwanie policji pozwoliło szybko rozwiązać problem. Funkcjonariusze wezwali na miejsce saperów z 5. Pułku Inżynieryjnego.

Ze względów bezpieczeństwa konieczne było ewakuowanie okolicznych mieszkańców. Około 300 osób z 70 pobliskich domów, spędziło około 4 godzin w gminnej świetlicy. Nikt nie protestował i w tym czasie saperzy spokojnie dokonali rozbrojenia terenu budowy.

Od teraz w miejscowości Stobno można mieszkać bezpiecznie. Przynajmniej do czasu odkrycia innych znalezisk tego typu. Niewykluczone, że na terenie miejscowości znajdują się podobne pamiątki z czasów II Wojny Światowej.

Polskie ziemie wciąż skrywają tajemnice wojny

Straszne wydarzenia II Wojny Światowej odcisnęły trwałe piętno na Polsce. Przy okazji błahych prac remontowych, przy budowie dróg i budynków nieustannie znajdowane są szkielety osób zamordowanych w czasie wojny. Doniesienia o tych smutnych znaleziskach są tak częste, że przestały wzbudzać sensację.

Równie często można trafić na wojenną amunicję. Bomby, pociski i tym podobne rzeczy można znaleźć podczas zwykłego spaceru w lesie! Nie warto ich jednak zabierać na pamiątkę. Wiele pozostałości wojennego arsenału to niewybuchy. Bardzo groźne mimo upływu czasu. Jeśli znajdziesz tego typu pamiątki, czy to na swojej posesji, czy w lesie, wezwij odpowiednie służby dla własnego bezpieczeństwa.