Od kilku lat głównym źródłem oddziaływania jest internet, który powoli wypiera telewizję. W związku ze wzrostem popularności sklepów internetowych, a także rozwojem mediów społecznościowych, to właśnie gwiazdy i celebryci stali się najlepszym sposobem na podniesienie wyników sprzedaży w firmie. Niestety, wiele firm zatrudniających celebrytów to tak zwany SCAM. O co chodzi i jak ustrzec się przed oszustwem?

Dropshipping i znane twarze reklamujące tanie produkty w kosmicznych cenach

W dobie internetu modne stało się kupowanie tanich produktów z Chin, na przykład za pośrednictwem AliExpress. Tanie produkty są następnie sprzedawane z wysoką marżą. Przedsiębiorca zarabia duże pieniądze, a klient kupuje słaby towar w znacznie wyższej cenie.

Ludzie tak często dają się nabierać na podobne oszustwa przez ulubionych celebrytów. Gwiazdy internetu otrzymują duże pieniądze za reklamę fikcyjnych firm. Wciskają odbiorcom specjalne kody rabatowe na 50% zniżkę, a nieświadomi ludzie kupują i przepłacają za produkt. W najlepszym wypadku. Najgorszy scenariusz zakłada pieniądze wydane na produkt, który nie przychodzi wcale lub zupełnie nie działa.

Jak rozpoznać SCAM w internecie?

Jeśli zainteresuje Cię jakiś przedmiot z polecenia ulubionej celebrytki lub trafisz na interesującą reklamę w sieci, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, uważnie badaj promocje. Jeśli produkt jest przeceniony o ponad 50%, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z oszustwem. Na tak dużą promocję mogą pozwolić sobie tylko sklepy, które kupują tanie chińskie podróbki i sprzedają je z gigantycznym zyskiem, stosując fikcyjne promocje.

Przykładem takiego oszustwa mogą być podróbki słuchawek Apple AirPods. Sprzedawca podróbek utrzymuje, że są one warte blisko 600 zł, ale ze specjalnym kodem rabatowym można je kupić za 120 zł. Kuszące, prawda? Tylko że w rzeczywistości te słuchawki pochodzą z Chin i na AliExpress można je kupić za 30 zł. Dokładnie tyle są warte i po kilku tygodniach użytkowania prawdopodobnie przestaną działać.

Kupując cokolwiek w internecie, powinniśmy czytać tak zwaną politykę prywatności. Należy sprawdzać, gdzie znajduje się magazyn firmy, jak wygląda proces zwrotów, gdzie jest siedziba firmy i z kim należy się kontaktować w razie problemów z towarem. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji na stronie, nie rób zakupów. Jeśli firma reklamuje się jako brytyjska lub niemiecka, a magazyn ma w Chinach, również zrezygnuj z zakupu, gdyż historia marki jest fikcyjna. W ten sposób kupujesz słaby i tani towar za znacznie większe pieniądze.