Takie newsy nie zdarzają się często. Oszukana kilka tygodni temu mieszkanka Wałcza odzyskała oszczędności swojego życia. Policjanci przypadkiem trafili na oszusta, który wcześniej wyłudził dane bankowe kobiety. Młody mężczyzna zachowywał się podejrzanie, czym zwrócił uwagę funkcjonariuszy. Sprawiedliwości stało się zadość!

Ofiara spoofingu wygrała z oszustem

Popularne ostatnio oszustwa telefoniczne zyskały swoje własne miano. Spoofing to atak hakerski na system teleinformatyczny danej instytucji. Dzięki temu przestępcy mogą podszywać się między innymi pod numery wykorzystywane przez banki. To doskonałe uwiarygodnienie bajeczki o włamaniu na konto bankowe. Fałszywy pracownik banku dzwoni do ofiary, tłumacząc jej, że jedynym sposobem na ochronę pieniędzy jest ich natychmiastowe wypłacenie i przelanie na inne konta — podane przez bank.

Ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka Wałcza. Telefon od oszusta był tak wiarygodny i dopracowany, że dorosła kobieta nie zorientowała się o oszustwie. W wyniku manipulacji kobieta straciła aż 50 tysięcy złotych. Co najsmutniejsze, były to oszczędności jej życia. Ciężko pracowała na pieniądze, które ktoś ukradł.

Strzeż się wyłudzaczy danych

Niestety, przypadek mieszkanki Wałcza nie jest odosobniony. Podobne oszustwa zdarzają się w całej Polsce, a większości pieniędzy nie udaje się odzyskać. Nie sposób bowiem trafić na ślad takiego sprawcy.

Mieszkanka Wałcza miała dużo szczęścia, ponieważ w tej sprawie pomógł zbieg okoliczności. Policjanci patrolujący ulice we Wrocławiu zauważyli 25-letniego mężczyznę stojącego przy jednym z miejskich bankomatów. Wyraźnie zestresowany 25-latek uciekł, gdy policjanci zapytali go o dowód. Wiedzeni policyjnym instynktem funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i znaleźli przy nim 50 tysięcy złotych.

W dalszym toku postępowania okazało się, że były to pieniądze kobiety z Wałcza. Dzięki łaskawości losu i czujności policjantów kobieta odzyskała swoje pieniądze, a młody oszust trafił za kratki. Jak się okazało, był to mieszkaniec Ukrainy.

Więcej na temat spoofingu możesz przeczytać tutaj: https://laziskainfo.pl/spoofing-nowa-metoda-oszustwa/.