Wysokie ceny żywności potrafią poważnie zniechęcić do zakupów, ale przecież nie mamy wyjścia — jeść trzeba. W dodatku im zdrowiej się odżywiamy, tym lepiej, a problem polega na tym, że zdrowa żywność także bywa droga. Podpowiadamy, jak sobie radzić w tych trudnych czasach!

Przestań kupować impulsywnie

Ładowanie wózka sklepowego po brzegi rozmaitą żywnością nie ma żadnego sensu, nawet jeśli nie trzeba martwić się o finanse. Powód jest prosty: ilość jedzenia, jaką jesteśmy w stanie spożyć w określonym terminie, jest ograniczona. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że spora część zakupionych produktów zwyczajnie się zmarnuje. Warto więc chodzić na zakupy z pełnym żołądkiem, a jeszcze lepiej robić listę zakupów i ściśle się jej trzymać. Osoby doświadczone w świadomych zakupach polecają planowanie posiłków na cały tydzień, co może być skomplikowane dla osób zabieganych. Czasami warto jednak zmienić swoje przyzwyczajenia, ponieważ planowanie posiłków i samodzielne ich gotowanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zwróć uwagę, gdzie kupujesz

Sklepy narzucają na oferowane produkty własną marżę, która jest najniższa w dyskontach i najwyższa w sklepach nocnych. Jeśli macie taką możliwość, kupujcie produkty bezpośrednio od rolników. W ten sposób można kupić tanio warzywa, jajka i mięso, a przecież są to produkty niezwykle drogie obecnie. A jednocześnie stanowią podstawę wielu posiłków, w tym posiłków wartościowych. Na koniec warto również wspomnieć o produktach, których kupować nie warto. Są to między innymi słodycze i gotowe dania. Tego typu posiłki mają niską wartość odżywczą i wysokie ceny. Zamiast decydować się na zakup drogich i przepełnionych sztucznymi dodatkami ciastek, lepiej nauczyć się piec własne. Będzie to tańsze i zdrowsze. To samo dotyczy również obiadów. W ten sposób można zaoszczędzić pieniądze na inne wydatki.