Lato to dla rolników czas nieustannej pracy. Podczas żniw łatwo o wypadki, ale jak pokazują statystyki z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, do wypadków na roli dochodzi cały rok. W 2021 roku liczba zgłaszanych urazów wynosi 106. To około 40 przypadków więcej niż w poprzednim roku.

Coraz więcej wypadków w rolnictwie

W 2021 roku liczba osób poszkodowanych w wypadkach podczas pracy w gospodarstwie rolnym wzrosła. W zeszłym roku ich liczba wynosiła niecałe 70, ale miało to związek z pandemią koronawirusa. Mniej osób zdecydowało się po prostu zgłaszać swoje urazy. Warto jednak wspomnieć, że w roku 2019 liczba wypadków także była mniejsza niż obecnie, a przecież rok 2021 jeszcze się nie skończył. Co może być przyczyną takiego zjawiska?

Najczęstszą przyczyną urazów są upadki z maszyn rolniczych. Jak podaje KRUS, wynika to z braku ostrożności. Zdecydowana większość poszkodowanych rolników nieostrożnie zeskakiwała z maszyn rolniczych, a do tego nie stosowała ochronnego obuwia. Nie brakowało również wypadków podczas korzystania z drabiny i podczas przemieszczania się po śliskiej nawierzchni podwórza.

Nieostrożne obchodzenie się ze zwierzętami i nieprawidłowa obsługa maszyn

Wygląda na to, że wielu rolników podchodzi do swojej pracy bardzo brawurowo. Być może wynika to z pośpiechu lub ignorancji. Według raportu KRUS wiele wypadków było spowodowanych przez nieprawidłowe użytkowanie maszyn rolniczych. Brak ostrożności przy obsłudze niebezpiecznych sprzętów skutkował urazami, a jeden wypadek zakończył się śmiercią.

Niestety rolnicy wciąż mają problem z odpowiednim traktowaniem zwierząt hodowlanych. Zdarzały się wypadki uderzeń lub ugryzień przez zwierzęta. Jak tłumaczy rzeczniczka KRUS, tutaj również wina stoi po stronie człowieka. Jeśli zwierzęta nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do życia, lub gdy nie są dobrze traktowane, będą się w ten sposób odwdzięczać ludziom.

Jako że prace na roli wciąż trwają, apelujemy do właścicieli gospodarstw rolnych o większą ostrożność. Czasami lepiej jest coś robić dłużej, niż potem nie móc w ogóle pracować. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a z maszynami rolniczymi nie ma żartów.