Wałcz jest pięknym miastem położonym w otoczeniu jezior. To doskonałe miejsce na odpoczynek, czy to podczas weekendu, czy w trakcie dłuższego urlopu. Oprócz licznych atrakcji i pięknych miejsc Wałcz oferuje także całkiem sporo zabytków, także wartych zobaczenia.

Wałcz — historia miasta

Pierwsze wzmianki o osadzie istniejącej na terenach dzisiejszego Wałcza pochodzą z początków XII wieku. Ze względu na ogromne bogactwo naturalne terenów Pojezierza Wielkopolskiego, ówcześni mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa, handlu i rzemiosła. Okoliczne lasy były znakomitym źródłem towarów i materiałów. Osada stała się ważnym punktem handlowym między Wielkopolską a miastami znad Bałtyku.

Wałcz miał więc warunki do rozwoju, co też doskonale wykorzystano. W XIV wieku miasto uzyskało prawa lokacyjne i oficjalnie stało się własnością królewską, o co zadbał Kazimierz Wielki. Do pięknego Wałcza szybko zaczęła napływać bogata ludność z wyższych sfer. W tym czasie, po śmierci Kazimierza Wielkiego i jego następcy, Wałcz był przedmiotem sporów między Polską a Krzyżakami, którym bardzo zależało na tych ziemiach. Ostatecznie konflikt rozwiązał się na korzyść Polski, co niestety nie oznacza, że miasto było wolne od katastrof.

Ludność wałecką spotkało to wszystko, co nie było obce wszystkim innym regionom posiadającym zabudowę drewnianą. Liczne pożary doszczętnie niszczyły zabudowania, zmuszając ludzi do mozolnych prób odbudowy miasta. Pierwsza połowa XV wieku upłynęła również pod znakiem wojny polsko-krzyżackiej. Po zwycięstwie Polski w 1466 roku, kraj uzyskał dla siebie Pomorze Gdańskie, co oznaczało, że odtąd Wałcz nie był już pierwszym miastem sąsiadującym z wrogiem. Odtąd aż do połowy XVII wieku miasto rozwijało się bez przeszkód, a życie w Wałczu było naprawdę wygodne i obiecujące świetlaną przyszłość. Wałcz doczekał się również własnego przedmieścia nazywanego Nowym Miastem. Niestety, potop szwedzki zrównał z ziemią zarówno Wałcz, jak i jego przedmieście. Historia zatoczyła koło. Na kolejne dobre czasy trzeba było poczekać bardzo długo. Z kolei pod koniec XVIII wieku Wałcz stał się miastem niemieckim.

Wałcz w okresie międzywojnia

W XIX wieku miasto rozwijało się nadal, chociaż nieco wolniej. Pod koniec wieku Wałcz wzbogacił się nie tylko o nowych mieszkańców, ale również najnowsze dzieła infrastruktury, między innymi kanalizację i dostęp do elektryczności. W tym czasie miasto stopniowo inwestowało w obiekty murowane, zmieniając zupełnie jego dotychczasowe oblicze. Im bliżej XX wieku, tym więcej zmian zachodziło także w infrastrukturze drogowej. Mieszkańcy miasta zaczęli korzystać z kolei miejskiej.

Co ciekawe, okres międzywojnia, tak korzystny dla wielu miast w Polsce, okazał się zupełnie nijaki dla Wałcza. Cały splendor rozwoju przypisano Pile — ówczesnej stolicy powiatu wałeckiego. To w Piłę inwestowano i to właśnie Piłę uczyniono ośrodkiem dla instytucji i urzędów. Wałcz zaliczył większy skok dopiero w 1935 roku, a więc tuż przed wojną, kiedy powstał w nim garnizon wojskowy. Zaawansowane działania wojskowe prowadzono z obawy przed wojskami radzieckimi. Jak podają historycy, niektóre pozostałości umocnień z czasów II Wojny Światowej są widoczne do dzisiaj.

Po II Wojnie Światowej Wałcz ponownie przyłączono do Polski. Ludność niemiecka opuściła te tereny, które zajęli będący w okolicy Polacy i przesiedleńcy ze wschodnich terenów kraju. Zniszczenia wynikające z walk wojennych nie były duże, dlatego w Wałczu możemy podziwiać wiele ciekawych zabytków, w tym kamienic będących prawdziwą ozdobą miejscowości. Po wojnie miasto dalej się rozwijało i co i rusz stawało się częścią innego województwa, aż w 1999 roku powstał podział administracyjny, jaki znamy dzisiaj i miasto zaczęło należeć do województwa zachodniopomorskiego.

Zabytki w Wałczu, które warto zobaczyć

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zniszczenia wojenne w Wałczu nie były znaczne, dlatego dzisiaj w mieście jest sporo do oglądania. Oprócz nowoczesnych atrakcji Wałcz oferuje także podróż śladami historii i jest to bez wątpienia piękne i interesujące. Nie trzeba fascynować się historią, by docenić urokliwe kamieniczki i docenić piękno kościołów. Zapraszamy do zapoznania się z listą najciekawszych zabytków Wałcza!

Ratusz

Mówiąc o zabytkach, nie sposób nie wspomnieć o miejskim Ratuszu. To zawsze jest centralny punkt miasta, a Ratusz w Wałczu prezentuje się wyjątkowo. Okazały budynek pochodzący z 1890 roku jest dzisiaj siedzibą władz miasta. Nie sposób go przeoczyć, będąc na spacerze klimatycznymi ulicami Wałcza. Ratusz mieści się przy Placu Wolności, po wschodniej stronie Rynku.

W dni robocze budynek jest otwarty, ponieważ mieści się w nim urząd. W tym czasie można wejść do środka i zobaczyć co nieco z zabytkowego układu wnętrza.

Muzeum Ziemi Wałeckiej

Zabytkiem, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Wałczu, jest pochodzący z XIX wieku dworek, który pod koniec XX wieku stał się siedzibą Muzeum Ziemi Wałeckiej. Obiekt będzie doskonałym przystankiem rozpoczynającym przygodę ze zwiedzaniem Wałcza. Wszystko dlatego, że ekspozycje muzeum są poświęcone historii miasta. Wystawy są naprawdę ciekawe, a dodatkowo pozwalają lepiej poznać miasto, przez co dalsze zwiedzanie będzie atrakcyjniejsze.

Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkami. Ekspozycje stałe uzupełniane są o wystawy czasowe. Być może uda Wam się trafić na jedną z nich. Z kolei wystawy stałe to między innymi stare naczynia i ozdoby, fascynujące średniowieczne stroje i bogata dokumentacja pozwalająca odtworzyć dawne dzieje Wałcza i okolic.

Skansen Fortyfikacyjny

Muzeum Ziemi Wałeckiej jest niejako połączone ze Skansenem Fortyfikacyjnym. Obiekt jest naprawdę wart zobaczenia, a szczególnie przypadnie do gustu wielbicielom militariów. Dla odwiedzających przygotowano klimatyczną, niewielką ekspozycję, która składa się praktycznie z samych ciekawostek. Jak podają zadowoleni turyści, takich rzeczy nie mieli okazji oglądać w żadnym muzeum.

Dodatkowym atutem skansenu są odrestaurowane pojazdy z czasów I i II Wojny Światowej, pozostałości fortyfikacyjne oraz fantastyczna obsługa. Skansen pobiera niewielką opłatę za możliwość zwiedzania, a obszerny, bezpłatny parking dodatkowo zachęca, by zatrzymać się przy tej atrakcji.

W pobliżu skansenu znajduje się trudno dostępny, tajemniczy bunkier. To miejsce również warto zobaczyć, ale nie polecamy zapuszczać się tam samemu. Zejście do bunkra jest strome i dość ryzykowne, dlatego warto mieć kogoś do asekuracji. Skansen Fortyfikacyjny ze wszystkimi elementami jest jednym z najciekawszych zabytków Wałcza. To także niesamowita atrakcja, która spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Muzeum Wału Pomorskiego

Pamiątki z okresu II Wojny Światowej znajdziecie również w Muzeum Wału Pomorskiego, znajdującego się na krańcu miasta, przy drodze krajowej nr 22. To miejsce również jest warte zobaczenia, nawet jeśli macie już za sobą zwiedzanie Skansenu Fortyfikacyjnego. Wystawa Muzeum Wału Pomorskiego dotyczy bowiem innych wydarzeń i skupiona jest wokół obiektów i dokumentów związanych z walkami wokół Wału Pomorskiego, czyli wokół umocnień wybudowanych przez Niemców tuż przed II Wojną Światową.

Niewielkie muzeum podzielono na cztery strefy, a każda dotyczy innego tematu. Muzeum jest stosunkowo małe w porównaniu do ilości eksponatów. Kolekcja stale się powiększa i osoby opiekujące się obiektem nieustannie szukają sposobu na wyczarowanie dodatkowego miejsca na dziesiątki ciekawych eksponatów czekających na zauważenie.

Zwiedzający mają okazję zobaczyć zarówno początki budowy Wału Pomorskiego, jak i działy poświęcone armii radzieckiej oraz armii polskiej. Ostatnim elementem muzeum jest dział poświęcony obozom jenieckim, które w przeszłości także znajdowały się na terenach należących do Wałcza. Muzeum Wału Pomorskiego oferuje również zwiedzanie bunkra. Te rejony Polski są niezwykle bogate w bunkry, dlatego jeśli dużo podróżujecie po Pomorzu Zachodnim, z pewnością mieliście okazję zobaczyć co najmniej jeden bunkier, oczywiście poza Wałczem. Tego rodzaju atrakcje jednak nigdy się nie nudzą, dlatego warto o nich wiedzieć.

Zabytkowe kamienice, szkoła i budynki użyteczności publicznej

Nie wszystkie zabytkowe budynki w Wałczu można zwiedzać od środka, nad czym bardzo ubolewamy, ale szanujemy prawo mieszkańców do spokoju. W Wałczu bowiem znajduje się naprawdę sporo zabytkowych kamienic i domów, które stanowią obecnie własność prywatną. Świetnym przykładem będzie willa znajdująca się przy ulicy Dąbrowskiego, czy kamienica zlokalizowana na Wojska Polskiego. Zabytkowe w Wałczu są również budynki poczty, dworca kolejowego, banku przy ulicy Bankowej, czy Zespołu Szkół nr 1. Spacer ulicami Wałcza może nacieszyć oczy i pozwoli wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądała miejska zabudowa w tych rejonach.

Zabytkowe cmentarze w Wałczu

Cmentarze trudno uznać za atrakcję turystyczną, ale jest to nieodłączny element podróży po zabytkach. Nekropolie są nieodłącznym elementem historii, którego nie da się zignorować. W Wałczu do rejestru zabytków wpisano aż trzy cmentarze: katolicki, ewangelicki i wojskowy. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście cmentarz wojenny, na którym pochowano aż 4500 żołnierzy polskich i 1500 radzieckich.

Zabytki sakralne w Wałczu

Wałcz jest miastem wręcz przepełnionym zabytkami sakralnymi. W czasie wojny nie zostały one doszczętnie zniszczone, dlatego wielbiciele sztuki sakralnej mają w Wałczu co podziwiać. Tego rodzaju zabytki warto zobaczyć, nawet jeśli nie należy się do osób uduchowionych, czy obeznanych z historią sztuki. Piękne, stare kościoły zrobią wrażenie na każdym.

Kościół św. Mikołaja w Wałczu

Świątynia rzymskokatolicka powstała w 1865 roku, która zasługuje na uwagę ze względu na stare obrazy zdobiące jej wnętrze. Kościół po wojnie wyremontowano, co nieco zmieniło charakter jego wnętrza w stosunku do pierwotnego zamysłu. Zachowano jednak boczny ołtarz obity srebrem, ręcznie haftowane ornaty, w których także znajdziemy srebrne, a do tego jeszcze złote nici, zabytkowe relikwiarze i srebrne lichtarze. Jak sami widzicie, zachowało się sporo wyjątkowych pamiątek sprzed ponad 150 lat! Z kolei obrazy są jeszcze starsze niż kościół, pochodzą z początków XIX wieku.

Kościół św. Antoniego w Wałczu

Jedna z najbardziej urokliwych świątyń w Wałczu. Kościół św. Antoniego to znakomite połączenie nowego ze starym. Ceglane ściany pomalowane białą farbą zdobią elementy drewniane. Kościół jest w rękach Kapucynów, dbających o przyjazną atmosferę pełną zdrowej duchowości.

Świątynię wybudowano na samym początku XX wieku jako kościół protestancki. Budowla prezentuje styl neogotycki i jest naprawdę bardzo przyjemna dla oka. Miejsce to warto zobaczyć również dla wyjątkowego klimatu. Odwiedzający zgodnie twierdzą, że każdy poczuje się tutaj dobrze, a tak pozytywne i zgodne opinie na temat obiektów kultu religijnego są naprawdę rzadkością.

Cerkiew prawosławna św. Trójcy w Wałczu

Przenosimy się do cerkwi, która zachwyci Was swoją oryginalną architekturą. Cerkwie jako obiekty turystyczne są dla katolików ciekawsze z tego względu, że różnią się do świątyń rzymskokatolickich. Absolutnie nie jest to przytyk, a zwykłe stwierdzenie faktu. Cerkiew prawosławną w Wałczu z pewnością warto zobaczyć, między innymi dla jej pięknej fasady oraz zdobionego freskami wnętrza.

Zabytki w powiecie wałeckim

Nie tylko Wałcz, ale i cały powiat wałecki to okolica pełna interesujących miejsc, atrakcji i zabytków. I o ile w Wałczu królują zabytki militarne i sakralne, o tyle okoliczne miejscowości są bogate w różnego rodzaju ciekawostki historyczne. Mowa głównie o starych budynkach mieszkalnych, ruinach pałaców, czy obiektach, które dawno wyszły z użycia. Jeśli podróżujecie samochodem, nie możecie przegapić również małych wsi i miejscowości w pobliżu Wałcza.

Ruiny pałacu w Kłębowcu

Kłębowiec jest miejscowością, która dawniej należała do owianego złą sławą zakonu templariuszy i joannitów. Z czasem jednak władanie duchownych zakończyło się, wybudowany w 1745 roku pałac przeszedł na własność na rzecz rodu Goltzów. Najlepsze czasy dla pałacu nastały, gdy odziedziczyła go Sophie van der Goltz. Dziedziczka z zamiłowaniem do najnowszych trendów zadbała o to, by pałac prezentował się okazale, a jego okolicę zdobił ogród w stylu francuskim.

Jak to często w tamtych czasach bywało, Goltzowie żyli ponad stan, a majątek topniał ze względu na źle idące interesy. Rodzina miała liczne zobowiązania finansowe i stopniowo traciła wszystkie swoje posiadłości. To przesądziło również o losie pałacu w Kłębowcu, który w późniejszych dziesięcioleciach przechodził z rąk do rąk. Piękna posiadłość nie miała kochającego opiekuna, mimo że starano się o niego dbać, aż nastała II Wojna Światowa i pałac spłonął.

Dzisiaj możemy podziwiać ruiny pałacu i wyobrażać sobie czasy jego świetności. Mimo że zachowały się jedynie resztki dworku, doskonale widać, że dawniej musiał być naprawdę okazały. Warto zobaczyć to miejsce na własne oczy!

Ryglowana chałupa w Nakielnie

Z dawnych luksusów przenosimy się w nieco skromniejsze, ale niemniej fascynujące progi. Stara chałupa w Nakielnie to najstarszy budynek mieszkalny w całym powiecie. Pochodzący z XVIII wieku domek zachował się w dobrym stanie do dzisiaj. Domek jest prawdopodobnie zamieszkany, dlatego zwiedzanie wewnątrz nie będzie możliwe, chyba że uda Wam się dogadać z właścicielami.

Nakielno jest przyjemną, małą miejscowością niedaleko Wałcza, dlatego warto wybrać się tutaj na przykład na wycieczkę rowerową i przy okazji obejrzeć sobie domek pochodzący z 1748 roku. We wsi mieszka nieco ponad 300 mieszkańców (dane z 2011 roku), więc nikt nie będzie Wam przeszkadzał podczas wycieczki na rowerach.

Młyn wodny w Golcach

Zabytkowy młyn wodny w Golcach to pamiątka pochodząca z 1918 roku. Obiekt nieco różni się od swojej pierwotnej formy, ponieważ pożar wymusił jego przebudowanie. Młyn znajduje się nad rzeką Dobrzycą, co pomysłowo wykorzystano, do zainstalowania tu ekologicznej elektrowni wodnej. Warunki są wprost idealne, a sama elektrownia niezwykle ciekawa.

Co najlepsze, w sąsiedztwie młyna odbywają się spływy kajakowe. Kto nigdy w życiu nie próbował tego typu atrakcji, musi nadrobić zaległości. Okolice miejscowości są zielone i zapierają dech w piersiach, co jest dodatkowym atutem podczas spływu. Gorąco polecamy tego rodzaju atrakcję jako świetne uzupełnienie dla zwiedzania zabytków Wałcza i okolic.

Najlepsze noclegi w Wałczu

Osoby, które chcą się zatrzymać w powiecie wałeckim na dłużej, koniecznie powinny rozważyć ofertę agroturystyczną, która jest dobra również na krótkie pobyty. Chodzi jednak o to, by móc jak najdłużej cieszyć się pobytem w gospodarstwie agroturystycznym, ponieważ jest to niesamowita atrakcja i wspaniały relaks dla całej rodziny. Nie będziecie chcieli wyjeżdżać!

Najtańsze noclegi są dostępne około 10 km od centrum Wałcza. Możemy znaleźć pokój już za 25 zł za noc. Za rozsądne, bardzo dobre warunki zapłacimy od 45 do 65 zł. Wiele pokoi i apartamentów w rozsądnych cenach znajduje się również w niewielkiej odległości od centrum Wałcza, co z pewnością spodoba się osobom, które przyjechały do miasta pociągiem, czy autobusem.

Urlop w Wałczu, dlaczego warto?

Duże turystyczne miasta i wielkie turystyczne kurorty bez wątpienia mają swój urok, ale wiążą się również z ogromną liczbą odwiedzających i tak zwanymi paragonami grozy. Mniejsze, spokojniejsze miejscowości, między innymi Wałcz, również mają wiele do zaoferowania, a przy okazji spędzenie urlopu w takiej formie jest dużo tańsze. Gdyby ten argument nie był dla Was istotny, zwróćcie uwagę na zalety Wałcza, niezwykle pięknego miasta położonego w równie romantycznej okolicy. W mieście jest co oglądać, co zwiedzać i nie brakuje również miejsc rozrywki. Z pewnością tu odpoczniecie i dowiecie się czegoś więcej o przeszłości Polaków z Pomorza Zachodniego.