Różne części miasta Piła są domem dla trzech cmentarzy, z których dwa są obecnie nieczynne. W przeciwnym razie znicze płoną tam nie tylko na dużym Cmentarzu Komunalnym, ale również na dwóch innych miejscach pochówku, które znajdują się przy alei Powstańców Wielkopolskich oraz ulicy Salezjańskiej.
Jeden z tych nieaktywnych cmentarzy znajduje się na Osiedlu Górnym, pomiędzy ulicami Salezjańską a Wojska Polskiego. Ten obszar jest pozostałością po dawnym dużym cmentarzu, który był miejscem spoczynku ewangelików i katolików z Piły. Cmentarz ten został oficjalnie zamknięty w 1960 roku, a największa metamorfoza tego miejsca miała miejsce w połowie lat 70-tych XX wieku.
Podczas budowy drogi w 1975 roku, która miała stać się dwupasmową arterią Wojska Polskiego, większość terenu dawnego cmentarza ewangelickiego została zniszczona. Jednak zachowano fragmenty katolickiego cmentarza. Co więcej, to miejsce jest ostatnim domem dla wielu znanych rodzin z Piły, co potwierdza Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
Zgodnie z relacjami Fijałkowskiego, cmentarz na Osiedlu Górnym powstał we wczesnych latach 30-tych XIX wieku. Jego pierwsi mieszkańcy to powstańcy listopadowi, którzy zostali internowani przez Prusy i zmarli na cholerę. Niestety, dzisiaj nie ma już śladu po ich grobach. Zostały tam jednak groby dawnych mieszkańców Piły.