Sezon na grzybobranie rozpoczęty. W lasach pojawiają się pierwsi grzybiarze szukający najlepszych miejscówek do zbierania grzybów. Ważne, by w tych radosnych poszukiwaniach się nie zapędzić i nie zbierać grzybów w miejscach niedozwolonych. To grozi mandatem!

Zbieraj grzyby bez ograniczeń, ale w dozwolonych miejscach

Grzybiarze w Polsce mają ogromną swobodę, ponieważ mogą zebrać tyle grzybów, ile chcą, w miejscach, które im najbardziej odpowiadają. W przeciwieństwie do innych państw Europy Polska nie wymaga płacenia za możliwość grzybobrania. Jednak także na terenie naszego kraju są miejsca, gdzie grzybów zbierać nie wolno. Są to specjalnie oznaczone obszary, do których należą między innymi Parki Narodowe. Straż leśna czuwa także w lasach zagrożonych pożarem lub terenach objętych ochroną z powodu prowadzonych prac, lub wycinki drzew.

W takich miejscach jak te wymienione wyżej zbłąkany miłośnik grzybobrania może otrzymać nawet 500 zł mandatu! Na grzybobranie warto zatem zostawić sobie Lasy Państwowe.

Nieodpowiednie zachowanie w lesie także podlega karze

Polacy uwielbiają jeść grzyby i nie ma w tym nic złego, bo są smaczne i zdrowe. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta także żywią się grzybami i w odróżnieniu od nas nie mogą ich zastąpić pizzą czy schabowym. Co więcej, grzyby trujące dla człowieka są bardzo pożywne dla wielu gatunków zwierząt. W związku z tym apelujemy o szacunek dla natury. Grzybów nie wolno niszczyć i to samo dotyczy roślin leśnych. Człowiek nie może również zagrażać leśnym zwierzętom.

Straż leśna przygotowała surowe kary dla osób, które śmiecą w lesie lub stanowią zagrożenie dla zwierząt. Strażnicy nie są natomiast w stanie wyśledzić i kontrolować każdego grzybiarza, dlatego apelujemy o zdrowy rozsądek. Grzybów wystarczy dla wszystkich wprawnych zbieraczy. Szanujmy to, co daje nam natura i nie płoszmy zwierząt, nie zaśmiecajmy terenów leśnych i nie niszczmy roślin.  Udane grzybobranie naprawdę może się bez tego wszystkiego obejść!