Zachodniopomorskie graniczy z Niemcami i z tego względu stanowi główny punkt wwożenia nielegalnych odpadów na teren naszego kraju. Ze względu na skalę problemu, jakim bez wątpienia jest nielegalne zwożenie odpadów do Polski i równie nielegalne, często bardzo szkodliwe dla środowiska utylizowanie śmieci, przygotowano nowelizację ustawy o przestępstwach środowiskowych.

Śmieci zalewają świat

Era konsumpcjonizmu w szybkim tempie doprowadziła do opłakanego stanu środowiska. Wyeksploatowana Ziemia pełna jest wysypisk, a śmieci zanieczyszczają nie tylko ląd, ale także morza i oceany. Rządy załamują ręce, a nielegalny handel odpadami kwitnie. Tak, trudno to sobie wyobrazić, ale śmieci stały się przedmiotem nielegalnego biznesu. Państwa europejskie, głównie Wielka Brytania i Niemcy, przywożą swoje śmieci do Polski, bo jest to tańsze, niż ich zutylizowanie na terenie własnego państwa. Tymczasem śmieci trafiają w ręce polskich pseudo biznesmenów, którzy pozbywają się odpadów za darmo, kosztem środowiska. Tak powstają nielegalne wysypiska śmieci, które płoną w tajemniczych okolicznościach. Tak powstają również katastrofy ekologiczne, kiedy odpady chemiczne trafiają do rzek. Wiele śmieci zakopuje się również pod ziemią. Nietrudno się domyślić, że takie działanie nie rozwiązuje problemu śmieciowego, a jedynie zaostrza szkody czynione środowisku.

Warto wspomnieć, że w tym roku zarejestrowano aż 30 nielegalnych składowisk na terenie województwa zachodniopomorskiego. Nie ulega wątpliwości, że coś trzeba z tym zrobić.

Nowelizacja ustawy o przestępstwach środowiskowych

Zmiany w prawie przewidujące zaostrzenie kar dla osób przewożących i składujących nielegalnie śmieci na terenie Polski prawdopodobnie wejdą w życie jeszcze pod koniec tego roku. Oprócz zaostrzenia kar zaplanowano także zwiększenie kontroli. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zyska szerszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą z większą skutecznością zapobiegać przedostawaniu się nielegalnych śmieci na teren Polski. Wszystko wskazuje na to, że od teraz znacznie więcej uwagi będzie się poświęcać nielegalnej gospodarce śmieciowej. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyniosą pozytywny skutek.