W sieci coraz częściej pojawiają się artykuły ostrzegające przed sprytnymi SMS-owymi oszustami. Przestępcy prześcigają się w pomysłach na wiarygodne oszustwa. Tym razem inspiracją dla złodziei była Loteria Narodowego Programu Szczepień. Policjanci ostrzegają — przez własną nieostrożność możesz stracić wszystkie pieniądze!

Złodzieje zawsze na topie

Czy można kogoś okraść na duże pieniądze bez wychodzenia z domu? Można! Przestępcy świetnie wykorzystują fakt, że w związku z pandemią coraz więcej ważnych transakcji dokonujemy w sieci. Wystarczy wysłać link z wirusem, by zyskać dostęp do konta bankowego dowolnej osoby. Jak to możliwe? Główną przyczyną sukcesu przestępców jest nasza nieostrożność.

Przestępcy wybierają sobie temat, który daje największe szanse na to, że odbiorca kliknie link otrzymany w wiadomości SMS. Tym razem jest to informacja o nagrodzie przyznanej w ramach ogólnopolskiej loterii. Ofiara oszustwa otrzymuje wiadomość z informacją o atrakcyjnej wygranej i aby ją odebrać, należy potwierdzić dane. Do potwierdzenia danych służy link, pod którym kryje się fałszywa strona internetowa. Ofiara uzupełnia swoje dane, czyli adres konta bankowego i hasło. W ciągu kilku godzin złodzieje wyczyszczą konto ze wszystkich pieniędzy.

Wiadomości SMS z linkami są również wysyłane w przypadku fikcyjnych sprzedaży, czy wezwań do zapłaty rachunków. Wszystkie wiadomości łączy pełen profesjonalizm. Naprawdę trudno jest bez dłuższego zastanowienia zorientować się, że jest to oszustwo. Dla pewności warto zupełnie ignorować WSZYSTKIE linki wysłane przez SMS. Zaznaczamy, że żadne instytucje oraz sklepy internetowe nie mają w zwyczaju wysyłać linków do płatności lub potwierdzenia danych przez SMS!

Prawdziwa Loteria Narodowego Programu Szczepień

Polski rząd stara się zachęcić Polaków do przyjęcia szczepionki. W związku z tym kilka miesięcy temu powstała Loteria Narodowego Programu Szczepień. Każdy, kto przyjął szczepionkę, może zarejestrować się na portalu gov.pl. Tam również należy się zalogować po otrzymaniu wiadomości o wygranej.

Prawdziwy SMS z informacją o wygranej NIE zachęca do klikania w żaden link w celu potwierdzenia danych. Osoba z wygraną otrzymuje w sumie 2 wiadomości. Jedna dotyczy informacji o wygranej i odsyła na stronę gov.pl, a druga zawiera 9-cyfrowy kod, którego należy użyć, odbierając nagrodę w bankomacie PKO BP.

Schemat wiadomości oraz listę aktualnych zwycięzców znajdziesz na stronie gov.pl/szczepimysie/loteria. Zanim więc wykonasz jakąkolwiek akcję za pomocą swojego telefonu, zajrzyj na stronę i upewnij się, że Twoje nazwisko istotnie znajduje się na liście wylosowanych zwycięzców.