Wałcz bez wątpienia jest sympatycznym miastem, ale czy wiedzieliście, że ma swoje tajemnice? Jednym z naprawdę wyjątkowych i niesamowitych miejsc w pobliżu miasta jest właśnie Czarodziejska Górka.

Światowy fenomen

Czarodziejska Górka określana mianem anomalii grawitacyjnej jest jednym z kilku podobnych miejsc w Polsce i na świecie. Fenomen tego miejsca polega na samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów… pod górę. Bez względu na to, czy na jezdni rozlejesz wodę, czy postawisz samochód bez zaciągniętego hamulca, droga, po której będą się poruszać, będzie biegła pod górę. To zjawisko jest bardzo fascynujące, szczególnie gdy przyjrzymy się mu osobiście.

Działanie kosmitów, czy słaba grawitacja?

Jak pewnie wielu z Was się domyśla, naukowcy i badacze wszelkiej maści szybko pospieszyli do badań nad zjawiskiem. W miarę rozsądnymi argumentami wydawały się te mówiące o słabej grawitacji ziemskiej lub dużej obecności obiektów ferromagnetycznych w miejscach anomalii. Znacznie popularniejsze teorie mówią jednak o działaniu kosmitów, czy manifestacji zjawisk paranormalnych. Ta wersja zdecydowanie dostarcza najwięcej emocji i jest chętnie wykorzystywana do straszenia turystów. Jak wiadomo, turyści uwielbiają historie z dreszczykiem.

Prawdziwe wyjaśnienie anomalii grawitacyjnej w pobliżu Wałcza jest niestety bardziej prozaiczne. Udowodniono, że jest to po prostu złudzenie optyczne. Droga, która biegnie pod górę, w rzeczywistości opada. W związku z tym przedmioty poruszają się klasycznie w dół, ale naszym oczom wydaje się, że suną pod górę. Wpływ na to złudzenie ma charakterystyczna rzeźba terenu. Z drugiej strony, taki wynik dały badania wielu naukowców, ale nie wszystkich. Niektórzy badacze wciąż nie są zgodni co do wyjaśnienia, przez co innych wyjaśnień wciąż nie możemy do końca wykluczyć.