Już za chwilę, bo 21 sierpnia, na rzece Wiśle we Włocławku odbędą się wyścigi smoczych łodzi. Festiwal rozpocznie się o godzinie 10, a udział w popularnym wydarzeniu wezmą także sportowcy z Wałcza. Dziesięcioosobowa drużyna będzie jedną z 14, które zgłosiły swój udział w zawodach.

Smocze Łodzie, co to jest? Jak wygląda ten sport?

Smocze Łodzie — tak dzisiaj nazywamy sport drużynowy, który jest prawdziwą frajdą zarówno dla sportowców, jak i widzów. To dyscyplina sportowa pochodząca z Chin. Można sobie zażartować, że jest to sport stary jak świat. Popularność smoczych łodzi wcale nas nie dziwi. Wyobraźcie sobie, że płyniecie w 22-osobowym zespole, wszyscy się znacie i lubicie, a dookoła migają wspaniałe widoki. Trudno się nie skusić!

W smoczej łodzi może być również mniejsza ilość zawodników. W zawodach we Włocławku udział wezmą dziesięcioosobowe drużyny. Grupy ścigają się na dystansie 200 m, 250 m, 500 m, 1000 m lub 2000 m. Mimo tego, że smocze łodzie to sport znany od tysięcy lat, do naszego kraju przywędrował dopiero 1997 roku. Łodzie dla pierwszych uczestników z Polski pożyczyli zawodnicy z Niemiec. Dwa lata później Polska zakupiła 2 pierwsze łodzie i tym sposobem wspaniały sport zaczął się rozwijać również u nas.

DRAKO Wałcz weźmie udział w tegorocznym Festiwalu Smoczych Łodzi

Stowarzyszenie Miłośników Wody DRAKO Wałcz to pozarządowa, niezależna organizacja, która zrzesza prawdziwych miłośników smoczych łodzi. Grupa jest wspierana przez sponsorów, między innymi producenta soków Cymes. Dzięki temu sportowcy mają fundusze na odpowiedni sprzęt do uprawiania tego sportu. Potrzebne są wiosła, kamizelki i oczywiście łodzie.

Członkowie DRAKO Wałcz to prawdziwi pasjonaci, dla których smocze łodzie są znakomitą formą spędzania wolnego czasu. Drużyna nie próżnuje i cały sezon uczestniczy w rozmaitych zawodach i spotkaniach. W końcu lato w Polsce nie trwa wiecznie i trzeba je dobrze wykorzystać!

Najbliższe zawody, w których uczestniczyć będzie drużyna DRAKO Wałcz, odbędą się właśnie we Włocławku. Festiwal Smoczych Łodzi w stolicy Kujaw cieszy się ogromną popularnością. W tym roku nastroje są podwójnie radosne, ponieważ wydarzenie będzie organizowane po roku przerwy. W 2020 spotkanie zostało odwołane z powodu pandemii.

W tym roku w zawodach zmierzy się 14 drużyn, między innymi z Olsztyna, Iławy i Gdańska. Jedną z drużyn — Boxer Team, która składa się z przedstawicieli różnych klubów, zasila sportowiec olimpijski — Marek Łbik. Konkurencja jest znakomita, więc zawody z pewnością będą świetnym widowiskiem. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszego miasta!