Sezon na grzybobranie trwa i ekscytacja wynikająca z poszukiwania grzybów często przyćmiewa zdrowy rozsądek. W prosty sposób z poszukujących możemy stać się poszukiwanymi. Dokładnie taka sytuacja przydarzyła się dwóm kobietom z województwa zachodniopomorskiego.  Beztroskie grzybobranie skończyło się ratunkiem ze strony policjantów.

Młode kobiety zgubiły się w lesie

Młode kobiety, które zadzwoniły na policję w środku lasu, wybrały się na grzyby wspólnie z chłopakiem jednej z nich. Troje poszukiwaczy grzybów zgubiło się w lesie zupełnie przez przypadek. Wystarczyła chwila nieuwagi, by zejść ze znanej ścieżki. Początkowo wszystko było dobrze, ale w połowie września zmierzch zapada szybciej, o czym wciąż zdarza nam się zapominać.

Kiedy w lesie zaczęło robić się ciemno, jedna z kobiet, która była przewodniczką grupy, straciła orientację w terenie. Trójka nie mogła znaleźć drogi prowadzącej do samochodu, a nadchodzący zmrok dodatkowo stresował i utrudniał logiczne myślenie. Na szczęście zbieracze mieli przy sobie telefony komórkowe.

Zagubione w lesie osoby musiały się trochę nagimnastykować, gdyż zasięg w lesie nie jest oczywistym zjawiskiem. Ostatecznie jednak udało się skontaktować z policją i naładowana do pełna bateria miała tu duże znaczenie. Policjanci namierzyli sygnał z telefonu komórkowego i dotarli do zagubionych ludzi. Gdyby nie interwencja mundurowych, zbieracze grzybów prawdopodobnie spędziliby noc w lesie. Taka perspektywa bez odpowiedniego przygotowania jest naprawdę przerażająca.

Grzybiarze, uważajcie na siebie!

Grzybiarze z województwa zachodniopomorskiego nie są wyjątkiem. W tegorocznym sezonie grzybowym do podobnych zaginięć dochodzi w całej Polsce. Większość osób samodzielnie znajduje drogę po długich poszukiwaniach, ale stres z tym związany z pewnością zapamiętają na długo.

Pamiętajmy, że krótka wycieczka do lasu zawsze może się przedłużyć. Zadbajmy więc o odpowiedni strój, prowiant i naładowany telefon. Starajmy się również nie odchodzić z wytyczonej ścieżki lub stosować oznaczenia, by wiedzieć, jak wrócić. W tym celu mogą posłużyć na przykład charakterystycznie złożone patyki.

Dając o własne bezpieczeństwo, pamiętajmy również o mieszkańcach lasu. Grzybiarze bardzo często niszczą niejadalne dla człowieka grzyby, zapominając, że to pożywienie dla zwierząt! Grzyby są bardzo ważną częścią ekosystemu i nie wolno ich niszczyć! Jeśli zależy Wam na grzybowym urodzaju każdego roku, nie niszczcie tego, czego nie jesteście w stanie zjeść.