Bądź na baczności i upewnij się, że wszystkie przedmioty mogące zostać porwane przez wiatr są odpowiednio zabezpieczone – to główne przesłanie ALERTu RCB, który dotarł do mieszkańców 10 województw. Komunikat ten został wysłany do tych, którzy przebywają na terenach, gdzie prognozowane są niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

W niedzielę, 5 maja, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało w swoim komunikacie o potencjalnym zagrożeniu ze strony natury. Niezwykle intensywne burze z gradem oraz silne podmuchy wiatru mogą wystąpić aż w dziesięciu różnych regionach kraju. Poniżej znajduje się szczegółowa lista województw objętych tym ostrzeżeniem:

Na północy kraju ostrzeżenie dotyczy województw warmińsko-mazurskiego (w tym między innymi Elbląga i Olsztyna) oraz pomorskiego (m.in. Gdańska, Gdyni i Sopotu). W centralnej części Polski – województw wielkopolskiego (m.in. Gniezno, Kalisz, Konin), mazowieckiego (w tym Płock) i łódzkiego (w tym między innymi Bełchatów).

Na zachodzie kraju uwagę należy zwrócić na sytuację w województwie dolnośląskim (m.in. powiat milicki, oleśnicki i trzebnicki) oraz opolskim (m.in. powiat kluczborski, namysłowski i oleski). W południowej części Polski – województwie małopolskim oraz na wschodzie – w województwie śląskim (w tym Częstochowę). Nie pominięto również województwa kujawsko-pomorskiego.