Miesiąc temu w województwie zachodniopomorskim rozpoczęto badania akwenów wodnych. Ich celem jest wykrywanie zagrożeń dla ekosystemu. Czy to działanie ma związek z obecnym wzrostem świadomości ekologicznej? Być może. W pracę zaangażowano naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz lokalną policję.
Ochrona gatunków roślin i zwierząt
W ostatnich miesiącach Polski doszło na terenie Polski do kilku katastrof ekologicznych. Najczęściej winne były zanieczyszczenia, które znalazły się w zbiorniku wodnym lub rzece i stały się przyczyną małej zagłady dla żyjących w wodzie zwierząt. Takie katastrofy na większą skalę mogą doprowadzić do wymarcia wielu gatunków roślin i zwierząt, począwszy od ryb.
Jak na razie, jedynie w województwie zachodniopomorskim zaplanowano, by podobnym katastrofom zapobiegać, zanim dadzą o sobie znać same. W tym celu powołano specjalną ekipę naukowców i specjalistów, których zadaniem będzie poszukiwanie i eliminowanie zagrożeń dla wodnego życia.
Na pierwszy ogień pójdą wraki, które są jednym z największych zagrożeń dla ekosystemu. Dlaczego? Przede wszystkim gromadzą na sobie sieci rybackie, będące dużym zagrożeniem dla ryb.
Nowoczesny sprzęt i wykształcona ekipa
Akademia Morska w Szczecinie zadbała, by naukowcy mieli do swojej dyspozycji odpowiedni sprzęt. To między innymi nowoczesne laboratorium, sonary, radary i wiele innych narzędzi umożliwiających sprawne wykrywanie i badanie potencjalnych zagrożeń. Nowoczesny ekwipunek z pewnością ułatwi pracę badaczom i policji. Warto jednak wspomnieć, że liczą się również umiejętności.
Wszyscy zaangażowani w akcję naukowcy i funkcjonariusze odbyli profesjonalne szkolenia. Przedmiotem szkoleń była teledetekcja i fotogrametria związane ściśle z obsługą nowoczesnego sprzętu. Pozostałą wiedzę i umiejętności naukowcy i policjanci posiadają od lat.
Czy kontrola akwenów wodnych jest potrzebna? Tak. Choćby dlatego, by zniechęcić ludzi do większej odpowiedzialności. Środowisko wodne ma istotne znaczenie także dla ludzi, dlatego powinniśmy o nie dbać.