Zachodniopomorskie było jednym z najbardziej poszkodowanych województw w związku z orkanem Nadia. W całej Polsce interweniowano ponad 9 tysięcy razy, z czego 3 tysiące pochodziły z samego województwa. Teraz mieszkańcy regionu szacują straty i starają się powrócić do normalnego życia. W wielu miejscach przez długi czas brakowało prądu.

Odszkodowania z powodu strat spowodowanych przez orkan Nadia

Przerażający wiatr, który opanował wszystkie gminy w województwie zachodniopomorskim, pozostawił po sobie falę zniszczeń. Zmiażdżone auta, powyrywane dachy, zmiecione budynki gospodarcze i wiele innych strat to codzienność na obszarach najbardziej dotkniętych niszczycielską siłą wiatru.

Osoby, które doznały strat, mogą ubiegać się w urzędzie o odszkodowanie. Zapomoga może wynieść od 6 do aż 200 tysięcy złotych! Oczywiście najwyższe kwoty dotacji obejmują budynki poważnie zniszczone przez wiatr. Co ciekawe, pierwsza dotacja odbywa się bez udziału komisji. Pieniądze można dostać w urzędzie niemal od razu po złożeniu wniosku.

Wyższa kwota odszkodowania będzie udzielana po czasie i po kontroli szkód ze strony komisji. Warto wspomnieć, że na budynki gospodarcze można uzyskać maksymalnie 100 tysięcy złotych. Jak pokazują bilanse straży pożarnej, w województwie jest co odbudowywać.

45 tysięcy osób pozbawionych prądu

Skutki orkanu Nadia to nie tylko połamane drzewa i powyrywane dachy, ale też, a może przede wszystkim, zerwane linie energetyczne. Zachodniopomorskie często zmaga się z tego typu problemami w przypadku załamań pogody. W poniedziałek aż 45 tysięcy osób wciąż nie miało dostępu do energii elektrycznej. Szpitale działały dzięki agregatom.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie drawskim, gdzie wciąż nie ma prądu. Można powiedzieć, że mieszkańcy regionu doświadczyli prawdziwego blackoutu, o którym pisaliśmy w kontekście niewystarczającej ilości energii elektrycznej.

Usuwanie skutków orkanu wciąż trwa, jednak pozytywną informacją jest bez wątpienia brak ofiar śmiertelnych. Tyle samo szczęścia nie mieli niestety mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie zginęła 1 osoba.