W ostatnich tygodniach serwisy informacyjne obiegła wieść o porzuconym w wałeckim lesie psie. Zwierzę było zagłodzone i zostawione na powolną śmierć w męczarniach. Dzięki nieocenionej pomocy miłośników zwierząt pies ma szansę na przeżycie. Czeka na niego dom tymczasowy.

Agresja wobec zwierząt, skąd się bierze?

Według ekspertów jednostki stosujące przemoc wobec zwierząt zmagają się z problemami osobowości. To często osoby nieradzące sobie w życiu, pełne frustracji i nienawiści. Nie bez powodu do największych aktów przemocy wobec dzieci i zwierząt dochodzi wśród osób nadużywających alkohol i narkotyki.

Agresja wobec zwierząt jest także jednym z przejawów osobowości dyssocjalnej. Takie osoby nie są zdolne do współczucia i nie czują wyrzutów sumienia (w dużym skrócie). Wiele osobowości dyssocjalnych zbadano na podstawie profili seryjnych morderców. Okrucieństwo wobec zwierząt to pierwszy krok do okrucieństwa wobec ludzi.

Społeczeństwo trzeba edukować

Problem z krzywdzeniem zwierząt jest wbrew pozorom bardzo złożony. Patologiczne jednostki to jedna część problemu. Z drugiej strony okrutne traktowanie zwierząt w wielu kręgach wciąż jest czymś normalnym. Psy na łańcuchu zamarzające zimą, topienie kociąt, traktowanie zwierząt futerkowych jak zabawki dla dzieci — to wszystko stanowi ogromny problem. Obok pozostaje jeszcze kwestia okropnego losu zwierząt hodowlanych, której w tym tekście nie będziemy poruszać.

Wielu ludzi traktuje zwierzęta jako modny dodatek lub sposób na sprawienie chwilowej radości dziecku. Mnóstwo osób uważa zwierzęta za istoty gorsze, zupełnie ignorując fakt, że ból i cierpienie zwierzęta odczuwają tak jak ludzie. W ogromnej ilości przypadków zwierzęta wyrzuca się na ulicę lub oddaje do schronisk z błahych powodów, takich jak zbytnia energiczność lub nagły brak możliwości opiekowania się zwierzęciem. W ten sposób zdrowe, kochane zwierzaki zaczynają drogę przez piekło, bo ich właściciele nie spodziewali się, ze psem czy kotem trzeba się zajmować.

Zwierzę to nie mebel — nie bierz go do domu, jeśli nie jesteś gotowy na opiekę

Małe szczenięta, puchate kocięta i słodkie króliki bez wątpienia kradną serca. Zanim jednak zechcesz mieć małą puchatą kulkę w swoim domu, dowiedz się, na co składa się opieka nad zwierzęciem. To nie tylko pieniądze wydane na karmę i weterynarza. To przede wszystkim ogromna ilość czasu i bezwarunkowej miłości.

Pies, czy kot nie będzie spędzał całych dni, leżąc na kanapie, chociaż większość ludzi nadal uważa, że koty tylko śpią. Każdym zwierzęciem domowym trzeba się zajmować na pełen etat. Zwierzaki są jak dzieci, które nigdy nie dorosną. Regularne spacery, dzienna porcja zabawy, opieka weterynaryjna, wychowanie, załatwianie opieki na czas urlopu — to tylko przykłady podstawowych obowiązków opieki nad zwierzętami.

Apelujemy, by nie brać zwierząt do siebie, jeśli nie jest się pewnym swoich możliwości. Zamiast tego lepiej iść do schroniska i pomóc w opiece nad zwierzakami, by zobaczyć, jak to jest. Dodatkowo prosimy wszystkich właścicieli psów i kotów o sterylizację pupila, ponieważ zbyt wiele zwierząt znajduje się na ulicy lub w schroniskach.