Kiedy świat opanowała pandemia koronawirusa, nikt nie spodziewał się, jak poważne przyniesie skutki. Niestety, obecna sytuacja na świecie jest o krok od kryzysu. W Polsce wszelkie zmiany na gorsze uderzają w obywateli podwójnie mocno. Galopująca inflacja, a także podwyżki cen za produkty spożywcze i media stały się gorsze dla branży gastronomicznej niż pandemia.

Dramatyczna sytuacja w branży gastronomicznej

Zgodnie z ustaleniami Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej branża gastronomiczna obok hotelarskiej i turystycznej, najbardziej ucierpiała w wyniku pandemii. Mnóstwo średnich i małych przedsiębiorców zmaga się z zadłużeniami, a wielopokoleniowe firmy zamykają się z powodu braku perspektyw na przyszłość.

Można zaryzykować twierdzenie, że obecna sytuacja ekonomiczna niszczy najwytrwalszych przedsiębiorców. Widać to w każdym mieście, gdyż popularne dotychczas lokale po prostu znikają z map. W trakcie pandemii zniknęło ponad 20 tys. lokali, a aż 200 tys. osób musiało zmienić pracę. Tak źle w branży gastronomicznej jeszcze nie było.

Lepiej zamknąć niż popaść w długi

Przedsiębiorcy zwijają swoje biznesy i często ogłaszają upadłość. Trudno im się dziwić. Inflacja uderza w nas wszystkich, jednak to właśnie przedsiębiorcy ponoszą największe konsekwencje podwyżek. Do tego dochodzi również Polski Ład, który pośrednio także uderza w przedsiębiorców. Zatrudnianie pracowników staje się coraz kosztowniejsze, a zyski z prowadzenia biznesów znacznie spadły.

Nie bez znaczenia pozostają również ceny towarów, usług i mediów. Astronomiczne podwyżki są wisienką na torcie gastronomicznych tragedii. Niestety, ale prowadzenie własnego biznesu w Polsce jest już nie tylko nieopłacalne, ale wręcz może wpędzić w długi. Nic więc dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców po prostu rezygnuje.

Czy istnieje szansa, że branża podniesie się z kryzysu? Z czasem pewnie wszystko wróci do normy, ale nie chcielibyśmy znaleźć się w skórze przedsiębiorców zmuszonych zmagać się z obecną sytuacją w Polsce.

Ciekawy artykuł dotyczący biznesu możesz przeczytać na stronie: https://www.portfel.pl/kto-nie-powinien-zakladac-wlasnego-biznesu/.