Pomiędzy jeziorami Zamkowym i Chmiel Duży znajduje się skansen militarny Grupa Warowna „Cegielnia” będący niezwykle interesującą atrakcją na obrzeżach Wałcza. Skansen jest pamiątką historyczną i miejscem, w którym organizowane są liczne wydarzenia. Teren można zwiedzać w tygodniu i od niedawna także w weekendy.

Grupa Warowna „Cegielnia” w Wałczu

Schrony na terenie dzisiejszego skansenu wybudowali Niemcy w latach 1932-37. Naturalne ukształtowanie terenu miało być idealną linią obrony przed polską armią. Modyfikacje fortyfikacji Wału Pomorskiego realizowano aż do wybuchu II Wojny Światowej. W czasie wojny nie doceniono potencjału fortu i zniszczono część umocnień. Dużych zniszczeń dokonano również po wojnie, a pozostałości po imponującym forcie rozebrali poszukiwacze złomu. W skansenie militarnym utworzonym w miejscu fortu wciąż można wiele zobaczyć.

Skansen wojskowy w Wałczu prezentuje różne aspekty wojskowości, w tym pojazdy, uzbrojenie, umundurowanie czy infrastrukturę wojskową. Eksponaty związane z lokalną historią militarną pozwalają ocalić i przekazać wiedzę o przeszłości. Ponadto w skansenie organizowane są różne wydarzenia, które mogą zainteresować nie tylko miłośników militariów.