Lubicie wycieczki rowerowe? A może jeździcie rowerem do pracy? Miłośnicy rowerów z pewnością entuzjastycznie przyjmą najnowszą inwestycję. W województwie zachodniopomorskim już wkrótce powstanie 30 km ścieżek rowerowych. Mamy nadzieję, że ścieżek dla pieszych i rowerzystów będzie jeszcze więcej!

Nowe odcinki oddane do użytku już we wrześniu tego roku!

Kolejne odcinki tras rowerowych są częścią większego przedsięwzięcia — Trasy Pojezierzy Zachodnich. Szlak ma mieć w sumie 420 km długości i biec przez malownicze zakątki województwa. Prace nad rozbudową trwają już od kilku lat i już wkrótce do użytku zostaną oddane nowe odcinki.

Wspomniane wcześniej 30 km nowych ścieżek rowerowych powstało w wyniku inwestycji Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. W tej chwili powstają 4 odcinki, które w sumie osiągną łączną długość 30 km. Najszybciej otwarty będzie prawdopodobnie odcinek między Myśliborzem, a Głazowem.

Budowa nowych tras rowerowych — to był pracowity rok!

W 2021 regularnie pojawiały się informacje o nowych odcinkach na trasie Pojezierza Zachodniego. Wygląda na to, że wszyscy stęskniliśmy się za działaniem, po tym, jak 2020 rok uziemił nas w domach. W tym roku ruszyły nowe inwestycje, a wiele jest już na wykończeniu. Co ciekawe, w wytyczeniu nowych tras rowerowych pomagają nieużywane tory kolejowe. Zamienia się je na nowoczesne ścieżki dla rowerzystów, nie wycinając tym samym drzew. Ten sposób pozwala dodatkowo uniknąć tworzenia tras rowerowych przy drogach, prowadząc miłośników podróżowania rowerem przez bardzo ciekawe i spokojne okolice.

Trasy rowerowe powstają nie bez powodu. Wbrew pozorom pandemia także przyspieszyła budowę dróg rowerowych. Drugim powodem jest ocieplenie klimatu. Zamiana jazdy samochodem na jazdę rowerem, nawet częściowa, korzystnie odbija się na emisji CO2. Z kolei zamiana komunikacji miejskiej na rower pozwala uniknąć ryzyka zakażenia się koronawirusem. To oczywiście mocne uproszczenie i tylko przykładowe czynniki związane z globalnym ociepleniem i pandemią.

Bez względu na przyczyny społeczne i ekonomiczne, z rowerem warto się zaprzyjaźnić. Jazda na rowerze jest bardzo przyjemna i korzystna dla zdrowia. Ten rodzaj ruchu ma szansę spodobać się nawet tym osobom, które nienawidzą sportu. Może nowe trasy rowerowe zachęcą Was do częstszych wycieczek?