Jeszcze kilka lat temu żubra na wolności w Polsce raczej nie można było spotkać. Te sympatyczne zwierzęta od kilku lat mają się coraz lepiej, a stada stają się liczebniejsze. W stosunku do 2008 roku liczba stad powiększyła się z dwóch do kilkunastu w rejonie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

Żubr, co to za zwierzę?

Największy ssak lądowy w Europie — żubr, to zwierzę, które w Polsce wyróżnia się specyficzną symboliką. Żubr powszechnie kojarzy się bowiem z piwem. Popularne reklamy przedstawiały żubra jako zwierzę łagodne i przyjazne zwierzętom, co nie mija się z prawdą. Żubry są duże, ale żywią się roślinami, co powoduje, że nawet te najbardziej bezbronne zwierzęta leśne mogą czuć się przy nich bezpieczne. Oczywiście dla człowieka nie powinno to być zachętą do zbliżania się do żubra.

Dorosły osobnik płci męskiej waży około 700 kg, więc jeśli go wystraszymy, może się to dla nas źle skończyć. Poza tym należy pozwolić żubrom żyć w spokoju, gdyż ich los we współczesnym świecie nie jest prosty. Do tego należy dodać fakt, że samica żubra wydaje na świat tylko jedno młode raz na dwa lata. Z kolei samce dość często biorą udział w walkach między sobą (o samicę), co może prowadzić do zmniejszania liczebności stad.

Pocieszający raport Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego

Na całym świecie żyje zaledwie kilka tysięcy żubrów. Jeśli porównamy tę liczbę do 7 miliardów ludzi, możemy zrozumieć, jak mało tych zwierząt żyje na Ziemi, przy czym w większości są to żubry żyjące w niewoli. Warto wspomnieć, że żubr jest nie tylko największym w Europie ssakiem, ale również jednym z najstarszych istniejących stworzeń na naszej planecie!

W Polsce żubry również nie miały się najlepiej, ale na szczęście od kilku lat panuje tendencja wzrostowa. Liczba osobników wzrosła o kilkadziesiąt. Tak przynajmniej wynika z danych Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Oszacowano, że na terenie trzech województw przebywa co najmniej 340 osobników. Mamy nadzieję, że te pozytywne liczby utrzymają się również w kolejnych latach!