Maturzyści z okresu ostatnich trzech lat nie mają najłatwiej. Nauka zdalna była bowiem znacznym utrudnieniem w przygotowywaniu się do egzaminu dojrzałości. Raz, że nikt nie był na to przygotowany, a dwa, nauka z domu nie jest tak efektywna, jak nauka w szkolnej ławce. Głównie dlatego, że bardzo spada motywacja. Na szczęście uczniowie z województwa zachodniopomorskiego coraz lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnej edukacji. W tym roku maturę zdało więcej osób, niż przed rokiem.

Matura w Zachodniopomorskiem na 76 procent

W tym roku maturę zdało 76% osób, które podeszły do egzaminu. Warto zaznaczyć, że to aż 6 punktów procentowych więcej, niż w zeszłym roku. Czy to oznacza, że tegoroczna matura była łatwiejsza? Wielu maturzystów uznało, że matura istotnie nie była specjalnie trudna, ale wpływ na wyniki mogła mieć lepsza sytuacja w szkołach. W tym roku uczniowie mogli normalnie chodzić do szkoły, co z pewnością korzystnie wpłynęło na ich samopoczucie i stopień przyswajania wiedzy.

Zachodniopomorskie na tle innych województw

Jeśli weźmiemy pod uwagę maturzystów z całej Polski, to zdawalność wynosiła 78%, czyli o 4 punkty procentowe więcej, niż w zeszłym roku. Zachodniopomorskie wypada nieco gorzej na tle innych województw, ale nie najgorzej. Na najwyższym poziomie uplasowały się szkoły z województwa mazowieckiego i małopolskiego, gdzie zdawalność przekroczyła 80%. Najgorzej poradzili sobie maturzyści z Dolnego Śląska, gdzie zdawalność wyniosła 75%.

Uczniowie najlepiej poradzili sobie z maturą z języka polskiego i angielskiego. Z kolei najwięcej trudności sprawiała matematyka, co w sumie nie zmienia się od lat. Swoją drogą ciekawe, dlaczego tak źle radzimy sobie z matematyką jako społeczeństwo. Może dlatego, że materiału do przerobienia jest bardzo dużo, a czasu na praktykę niewiele. W każdym razie osoby, którym nie udało się zdać matury, mają szansę na poprawienie wyniku w sierpniu tego roku. Trzymamy kciuki!