O termomodernizacji budynków zaczęto dużo mówić w kontekście ekologii i programów wspierających wymiany starych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne. Nie da się ukryć, że wszelkie modernizacje w domu można uznać za korzystne. Jednak, biorąc pod uwagę koszty modernizacji cieplnej, czasami potrzeba więcej argumentów, by się przekonać. Przyjrzyjmy się zatem korzyściom wynikającym z prawidłowo wykonanej termomodernizacji domu.

Termomodernizacja domu w Wałczu, czy to się opłaca?

Dzięki programom wspierającym, głównie inicjatywie Czyste Powietrze, każdy mieszkaniec kraju ma szansę na naprawdę duże dofinansowanie inwestycji. Czyste Powietrze dofinansowuje wymianę starych kotłów grzewczych na nowe, a także koszty ocieplenia budynku. Jak wiadomo, wymiana starych źródeł ciepła musi iść w parze z dobrym ociepleniem, by można było zauważyć znaczny zysk z przedsięwzięcia.

Celem termomodernizacji z punktu widzenia domownika jest obniżenie kosztów utrzymania domu i poprawa komfortu cieplnego. Aby obniżyć rachunki za energię i ogrzewanie, konieczna jest stosunkowo duża inwestycja w nowy system grzewczy i ocieplenie. Często trzeba również wymienić okna, instalację elektryczną i przyjrzeć się wentylacji. Niejednokrotnie na taką inwestycję trzeba wziąć kredyt. To zrozumiałe, że pojawia się pytanie, czy takie działanie w ogóle się opłaca. Tak. Zarówno z dofinansowaniem, jak i bez. Jest tylko jeden warunek — termomodernizacja musi być wykonana na najwyższym poziomie.

Co zyskasz na termomodernizacji w swoim domu?

Termomodernizacja może obniżyć Twoje rachunki za ogrzewanie nawet o 40%. To prawie połowa! Co więcej, termomodernizacja sprawia, że zużywamy również mniej energii elektrycznej. A jeśli przy okazji zainwestujemy w panele fotowoltaiczne, oszczędności będą zauważalne natychmiast. Dzięki dofinansowaniu, które może sięgać kilkudziesięciu tysięcy, nie potrzebujemy wielkich oszczędności, by całkowicie zmienić oblicze swojego domu.

Na uwagę zasługuje również komfort cieplny i komfort ogólny. Dobrze ocieplony dom jest ciepły zimą  i chłodny latem. Dodatkowo w ten sposób raz na zawsze możemy pozbyć się pleśni i wilgoci w domu, czyli przyczyny alergii i wielu chorób, zwłaszcza u dzieci. Dzięki modernizacji zyskujemy także nienaganną estetykę domu, stajemy się bardziej przyjaźni dla środowiska i podnosimy wartość swojego domu. Jeśli kiedyś zechcesz sprzedać swoją posesję, uwzględnij w cenie koszty termomodernizacji. Nikt nie będzie protestował.

Jeśli chodzi o dofinansowanie, warto się spieszyć. Wnioski o dotację na wymianę kotła można składać tylko do końca 2021 roku. A to naprawdę się opłaca!