Społeczność miasta Wałcz zainicjowała akcję gromadzenia sprzętu rehabilitacyjnego dla żołnierzy ukraińskich, którzy odnieśli poważne obrażenia w wyniku konfliktu. Wśród osób poszkodowanych znajdują się także ci, którzy zostali poddani amputacji kończyn. Oprócz tego, jest również zapotrzebowanie na ciepłe ubrania dla tych, którzy wciąż uczestniczą w działaniach na froncie. Przewiduje się, że transport z zebranymi przedmiotami wyruszy za miesiąc.

Marek Syrnyk, przewodniczący rady Fundacji Prosvita w Wałczu, zaznacza potrzebę zbierania zarówno sprzętu rehabilitacyjnego, jakim są na przykład wózki inwalidzkie czy balkoniki, jak i niezbędnego wyposażenia dla żołnierzy. Podkreśla on również, że sprzęt musi być w dobrym stanie. Do artykułów osobistego używania, które były zbierane podczas ubiegłorocznej zbiórki, należą bielizna termoaktywna oraz obuwie.

Oprócz tego, zebrane zostaną też śpiwory i karimaty. Wskazane jest również dostarczenie parafiny i wosku, które są wykorzystywane do lamp używanych w okopach. Osoby chcące wesprzeć akcję mogą dostarczyć swoje dary do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu, mieszczącego się przy alei Zdobywców Wału Pomorskiego 54. Centrum przyjmuje dary od poniedziałku do piątku.

Dodatkowo, biuro Fundacji Prosvita przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego 11 otwiera swoje drzwi dla darczyńców w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach od 9 do 11.