Zgodnie z planem, czteroosobowa rodzina repatriantów z Kazachstanu otrzyma nowe miejsce do życia w Wałczu, na ulicy Kaszubskiej. Umieszczenie rodziny w tym miejscu jest planowane na listopad.

Jak wyjaśnia Anna Czerniewicz z Urzędu Miasta w Wałczu, przepisy dotyczące repatriacji umożliwiają polskim miastom przyjmowanie tych, którzy pragną powrócić do swojego kraju pochodzenia. W ramach tych przepisów, miasta mogą występować do urzędu wojewódzkiego o dotacje. Wałcz skorzystał z tego prawa, podejmując stosowną uchwałę w ubiegłym roku. Początkowo planowano przyjęcie dwóch rodzin repatriantów, jednak jedna z nich zdecydowała się na rezygnację ze względów osobistych.

Rodzina, która ma zamieszkać w Wałczu, składa się z małżeństwa i dwójki dzieci w wieku szkolnym. Ich nowe mieszkanie będzie znajdować się w budynku przy ulicy Kaszubskiej. Obecnie pracownicy budowlani są zajęci adaptacją dawnego pomieszczenia sklepu spożywczego, aby spełniało ono funkcje mieszkalne dla nowych mieszkańców. Miasto Wałcz już wcześniej zastosowało podobną strategię, przekształcając pomieszczenia gospodarcze na mieszkanie dla innej rodziny repatriantów.