Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podjęto decyzję o wprowadzeniu kolejnych Stref Płatnego Parkowania w Wałczu. Decyzja ta jest próbą rozwiązania problemu pełnych parkingów. Niektórzy traktują miejsca do czasowego postoju jako miejsca do pozostawiania aut na całe dnie. Płatne parkingi są najlepszym sposobem, by to zmienić. W związku z tym w Wałczu pojawi się aż 37 nowych, płatnych stref.

Dużo samochodów, mało miejsc parkingowych

Wałcz zmaga się z problemem zapełnionych parkingów. Mowa tu na przykład o zajętych miejscach postojowych przy budynku sądu. Niektórzy kierowcy pozostawiają tam swoje samochody na cały dzień, przez co osoby, które przybywają do sądu w konkretnym celu, nie mają gdzie zaparkować. Takie sytuacje utrudniają funkcjonowanie w mieście, a nie wszędzie da się dojechać komunikacją miejską.

Prawdziwym problemem zapełnionych parkingów niekoniecznie są kierowcy. Co prawda korzystają oni z dostępnych miejsc parkingowych w sposób egoistyczny, ale powodem takiego działania jest brak alternatyw. Samochodów jest więcej niż dogodnych miejsc parkingowych. Wynika to z faktu, iż infrastruktura jest dostosowana do czasów, w których mało kto mógł sobie pozwolić na własne auto.

Strefy Płatnego Parkowania najlepszym rozwiązaniem

Strefa Płatnego Parkowania wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty za postój. W zależności od czasu postoju kierowcy płacą więcej lub mniej. To bardzo zniechęca do pozostawiania aut w danym miejscu na cały dzień i rozwiązuje problem zakorkowanych stref parkingowych w pobliżu miejsc użyteczności publicznej. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta zdecydowano o utworzeniu 37 dodatkowych stref. Cennik pozostaje taki sam. Jak tłumaczy burmistrz Wałcza, płatne parkingi nie są sposobem na podreperowanie budżetu miasta, a zwiększeniem rotacji samochodów w strefach postojowych.