Tegoroczny sezon wakacyjny nie należał do najdłuższych. Pogoda była bardzo kapryśna, a lato przyszło późno. Mimo tego sezon letni 2021 zakończono smutnym bilansem osób, które utonęły podczas wypoczynku nad wodą. W samym województwie zachodniopomorskim utonęło aż 13 osób.

Wszystkie ofiary to mężczyźni

Jak podają pracownicy WOPR, tego lata w okolicznych wodach w województwie zachodniopomorskim utonęło 13 osób. Wszystkie ofiary to mężczyźni w wieku od 24 do 72 lat. Czy istnieje konkretna przyczyna tej prawidłowości? Dlaczego wśród ofiar nie ma żadnej kobiety? Według pracowników WOPR odpowiedź jest całkiem prosta. To właśnie mężczyźni najczęściej decydują się na pływanie po alkoholu, korzystają z niestrzeżonych kąpielisk i decydują się na wodne zabawy w czasie niesprzyjającej pogody.

Według statystyk najczęściej toną mężczyźni po 30. i po 50. Bilans 13 osób, które zginęły w wodzie to tylko część statystyk. Warto pamiętać również o osobach, które uratowano. Ratownicy najczęściej byli wzywani nad morze, gdzie przyczyną wypadków była kąpiel podczas złej pogody. Wysokie fale ściągają człowieka w głąb wody i w pewnym momencie nie sposób się im oprzeć. Wystarczy chwila słabości, by utonąć. Chęć poskakania w intensywnych falach z pewnością nie jest warta tego, by umrzeć.

Ludzie nie potrafią prawidłowo ocenić ryzyka

Wypadki na morzu czy na terenie zamkniętych akwenów wodnych zawsze zdarzają się z winy człowieka. Ratownicy WOPR utrzymują, że ludzie albo nie są świadomi niebezpieczeństwa ze względu na małą wiedzę, albo nie potrafią odpowiednio ocenić ryzyka. To zwykle kończy się tragicznie.

Duży odsetek utonięć stanowią wypadki spowodowane spożywaniem alkoholu. Mimo wielu akcji społecznych ludzie wciąż zdają się ignorować fakt, że po alkoholu nie kontrolujemy swojego ciała. Dodatkowo po wypiciu procentów pojawia się brawura, chęć zaimponowania znajomym i podwyższona pewność siebie. W tym czasie wgląd we własne możliwości jest zupełnie niezgodny z faktycznym poziomem umiejętności i stopnia zagrożenia.

Tegoroczny sezon na kąpiele dobiegł już końca. Mamy czas, by zastanowić się nad smutnym bilansem wakacji i w przyszłym roku bardziej dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.