Początek dnia 19 kwietnia 2024 roku, o godzinie 07:48, przyniósł niepokojące wiadomości dla Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Zgłoszenie, które wpłynęło do centrali, dotyczyło wypadku drogowego na terenie gminy Wałcz, dokładnie na drodze gminnej w miejscowości Witankowo.

Bez zwłoki na miejsce zdarzenia zostały skierowane odpowiednie siły i środki – trzy zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej z Witankowa. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych, które w wyniku zderzenia wypadły z jezdni i zatrzymały się na poboczu.

Na miejscu wykonano szereg działań mających na celu zabezpieczenie terenu zdarzenia. Zajęło to łącznie 44 minuty.

W akcję ratowniczą zaangażowane były następujące siły i środki: trzy zastępy KP PSP Wałcz – GBA 3/16, GCBA -Rt 5/32, SLRR; jeden zastęp OSP Witankowo – GCBA 4,6/30. Dodatkowo na miejscu pojawił się Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Patrol Policji Komendy Powiatowej Policji w Wałczu.