W obecnych czasach mamy dostęp do niemal wszystkich dóbr z całego świata. Skuszeni tą możliwością ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw świata, przenosząc egzotyczne rośliny i zwierzęta do umiarkowanego klimatu Polski. Tymczasem okazuje się, że wiele egzotycznych gatunków stanowi zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Wysokie kary dla osób sadzących rośliny inwazyjne bez opamiętania

Inwazyjne Gatunki Obce to specjalny termin stworzony na potrzeby ochrony rodzimej flory i fauny. Tak się składa, że niektóre egzotyczne rośliny radzą sobie w naszym kraju świetnie, mimo że pogoda jest tutaj bardzo zmienna. Szybko rozrastające się roślin egzotyczne w naturze stanowią poważne zagrożenie dla tutejszych gatunków roślin, które zwyczajnie nie poradzą sobie z konkurencją.

Nieodpowiedzialne rozsiewanie egzotycznych roślin doprowadzi do zniszczeń w ekosystemie. Niektóre gatunki mogą w ten sposób zniknąć bezpowrotnie, dlatego dla osób, które przyłożą do tego rękę, przewidziano bardzo wysokie kary. Grzywna może sięgać nawet miliona złotych! Możliwa jest również kara więzienia wynosząca od 3 miesięcy do 5 lat.

W przypadku nieumyślnego rozsiewu sprawcy i tak grozi grzywna lub kara więzienia, ale do lat 2

Inwazyjnych Gatunków Obcych jest w Polsce coraz więcej

Globalizacja spowodowała, że liczba gatunków obcych roślin stale się zwiększa i to w tempie przerastających możliwości kontroli. Winny jest wyłącznie człowiek, a mieszanie się w  sprawy natury zawsze przynosi negatywne konsekwencje. Nic dziwnego zatem, że sprawą zajęła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która stale monitoruje rozwój roślin egzotycznych w Polsce.

Apelujemy o rozsądne obchodzenie się z roślinami egzotycznymi. Trzymane w doniczkach nie są zagrożeniem, ale nie można ich sadzić w lasach, parkach i na polach. Prywatny ogród także może zostać przetrzebiony za sprawą szybko rozrastającej się rośliny. Nie mówiąc już o kondycji portfela osłabionego wysoką karą grzywny.