Po koniec lipca opublikowano raporty dotyczące szczepień przeciwko Covid-19. Statystyki pokazują, że wskaźnik szczepień w Polsce, mimo początkowego dużego zainteresowania szczepieniami, nie jest zadowalający. Jak wyglądają statystyki szczepień w powiecie wałeckim? Co dalej ze szczepionkami? Czy obecna ilość zaszczepionych wystarczy, by ochronić nas przed jesiennym lockdownem?

Niski wskaźnik szczepień w Polsce

Podobnie jak na terenie całej Polski, w powiecie wałeckim zaszczepiło się 42 procent mieszkańców. Z kolei gmina Wałcz znajduje się na 389 miejscu w kraju, co jest całkiem dobrym wynikiem. Gorzej wypadają okoliczne wsie — najniższy wskaźnik szczepień jest w gminie wiejskiej Wałcz z ilością zaszczepionych sięgającą niewiele ponad 35 procent.

Mimo tego, że powiat wałecki nie jest regionem w Polsce, który ma alarmująco niski wskaźnik szczepień, to wciąż za mało. Szczepionki dadzą prawdziwą ochronę przed koronawirusem dopiero w momencie, kiedy większość społeczeństwa będzie zaszczepiona. Do tego pułapu trochę nam jeszcze brakuje.

Najwięcej zaszczepionych jest w Warszawie, a najmniej w województwie małopolskim, a dokładniej w miejscowości Czarny Dunajec, gdzie zaszczepiło się trochę ponad 12% mieszkańców.

Co z czwartą falą koronawirusa?

Eksperci są zgodni, że czwarta fala koronawirusa pojawi się na przełomie sierpnia i września. Najgorszy czas przypadnie na cały wrzesień i trudno powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądała rzeczywistość podczas czwartej fali. Niektórzy utrzymują, że może powtórzyć się dramatyczna sytuacja trzeciej fali. Aby uniknąć najgorszego scenariusza, powinniśmy się szczepić — tak brzmią zalecenia ekspertów.

Zaszczepieni ludzie także są narażeni na działanie koronawirusa, ale zdecydowanie mniej niż osoby niezaszczepione. Najważniejszym czynnikiem zachęcającym do szczepień jest fakt łagodnego przechodzenia choroby. I chociaż Wielka Brytania z wysokim wskaźnikiem szczepień zmaga się obecnie z czwartą falą, to sytuacja wydaje się być pod kontrolą.

Wakacje zbliżają się do końca i być może właśnie w tym czasie większość osób niezaszczepionych zdecyduje się udać do punktu szczepień. Informacje o dodatkowych ulgach dla osób z certyfikatem szczepienia jest dodatkową zachętą. Mamy nadzieję, że wysoki wskaźnik szczepień faktycznie pozwoli nam wrócić do normy przynajmniej podobnej do czasów sprzed pandemii.