W mieście Piła odbywa się 12 edycja dorocznych Spotkań Staszicowskich, na które zjechali się specjaliści ds. naukowych z całego kraju. Wszystko to dla uczczenia dziedzictwa najbardziej znanej osobistości urodzonej w tym mieście.

Joanna Rychlik-Łukasiewicz, dyrektor Muzeum Stanisława Staszica w Pile, wyjaśniła, że organizują oni cykliczną konferencję naukową, która ma miejsce co dwa lata. W tym roku odbywa się już dwunasta edycja. Na spotkanie przybywają renomowani eksperci z różnych części Polski, którzy prezentują swoje nowatorskie spostrzeżenia dotyczące życia i działalności Stanisława Staszica – nienaruszonych lub niezbadanych wcześniej.

Badania naukowców koncentrują się nie tylko na oficjalnych dokumentach, ale również uwzględniają prywatne listy Stanisława Staszica. Prezentowane na tym spotkaniu referaty zostaną opublikowane jako Zeszyty Staszicowskie – publikacja powstała na podstawie tegorocznej konferencji będzie dostępna w przyszłym roku.

Spotkania Staszicowskie to wydarzenie, które ma miejsce co dwa lata. Jednak w 2026 roku przewiduje się specjalną konferencję na cześć 200 rocznicy śmierci najbardziej znanej postaci z Piły.